Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?
15 Mayıs 2024

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır, Ilıman ve tropik karakterli iklimlere daha yatkın olmuş çalı formunda bir bitki türüdür. Fundagiller familyasından, 20-50 santimetre boyunda çok dallı, odunsu bir bitkidir. Yabanmersini Kırmızıdan mor renge kadar dolgun ve etli meyveleri olan küçük bir çalıdır. Yaprakları ve meyveleri kullanılır. Kanser açısından son derece faydalı besinleri içermektedir. Yaban mersininin ishal giderici özellik taşıdığı, kadınlarda özel günlerde etkisini azaltarak ve düzene soktuğu, idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi verdiği, kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktif hale getirdiği, yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağladığı, taze olarak tüketilmesi halinde kanı temizlediği, kan şekerini düşürdüğü, kalp krizi riski ve HİV virüsünün tekrarlanmasını azalttığı, ayrıca sakinleştirici özelliğinin de olduğu ve iltihaplar için dezenfektan özelliği ile taşıdığı kanıtlanmıştır.

Yaban Mersinin Kullanım Şekilleri

Yaban mersini sadece meyve şekliyle kullanılmaz. Çay üzümü'nün kullanım şekilleri içinde meyvesinden baharatlarına, ilaçlardan ekmeklere kadar geniş bir yapıya sahiptir. Diğer yandan reçel ve marmelat da oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. En popüleri arasında kullanım şekli, çayıdır. Yaban mersini, su, çay, şurup veya kapsülü olarak da kullanılabilir. Yaban mersininden her gün 1-2 su bardağı kadar yemek gerekir.
  • Meyve ve meyve suyu olarak tüketilir.
  • İlaç üretiminde kullanılır.
  • Pasta, çörek ve hatta meyveli ekmek üretiminde.
  • Baharat sanayisinde.
  • Çay olarak tüketilir.

Yaban mersini çayı nasıl hazırlanır

Gerekli Malzemeleri

Kurutulmuş Yaban mersini.

Çaydanlık veya 1 bardak sıcak su.

1 Bardak çay hazırlamak için

1 bardak kaynamış suya 2 şeker kaşığı yaban mersini kurusu katılıp üzeri kapatılarak 10-15 dakika demlenmesi için beklenmelidir.

Çaydanlıkta hazırlamak için

Küçük bir çaydanlıkta suya 2 yemek kaşığı yaban mersini kurusu ilave edilir. Su kaynamaya başladıktan 2-3 dakika sonra çaydanlığı ateşten alınır. Çayınız kullanıma hazırdır. Yaban mersini çayını sabah ve akşam 1 bardak içilmesi daha etkili olacaktır. Fazla miktarda içilen çayın bir yan etkisi olmamaktadır. Dilerseniz çaya biraz tatlandırıcı ilave edebilirsiniz.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Yaban Mersini Kurusu

Yaban Mersini Kurusu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yaban Mersini Kaç Kalori?dir?

Yaban Mersini Kaç Kalori?dir?

Yaban Mersini Faydaları ve Yan Etkileri

Yaban Mersini Faydaları ve Yan Etkileri

Yaban Mersini Zayıflatır mı?

Yaban Mersini Zayıflatır mı?

Yaban Mersini Ağacı Türleri ve Özellikleri

Yaban Mersini Ağacı Türleri ve Özellikleri

Beyaz Yaban Mersini Türleri ve Özellikleri

Beyaz Yaban Mersini Türleri ve Özellikleri

Güncel

Yaban Mersini Fidanı

Yaban Mersini Fidanı