Yaban Mersini Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
21 Haziran 2024

Yaban Mersini Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersini Suyunun Önemi

Yaban mersini suyu, meyvenin en sık tüketilen halidir. Yaban mersini, aynı zamanda kurutulmuş ve taze olarak da tüketilmesine rağmen, piyasada en çok suyu sıkılmış halde bulunur. Marketlerde bulmak biraz zor olabilir. Ayrıca, pazarlarda bulmak da neredeyse imkânsızdır. Kurutulmuş hali bazı aktarlarda bulunsa da, yaban mersini suyu genellikle sanal marketlerde bulunur ve ortalama fiyatı litre başına 15 TL'dir.

Yaban Mersininin Yetiştiği Bölgeler

Yaban mersini, Kuzey Anadolu'nun kuzeye bakan yüksek yamaçlarında doğal olarak yetişir. 1000 ile 1500 metre rakımlı ormanlık alanlarda bulunur ve köylüler tarafından toplanarak suyu sıkılmak üzere bölgedeki fabrikalara satılır. Meyvenin çok yumuşak ve hassas dokusu nedeniyle çabuk ezilme ve bozulma riski vardır. Bu nedenle, meyve saf haliyle satılmak yerine suyu çıkarılarak satılır.

Yaban Mersini Suyunun Piyasada Az Bulunmasının Sebepleri

Yaban mersini suyunun piyasada çok fazla bulunmamasının iki sebebi vardır:

  • Birincisi, alıcısının çok az olmasıdır. Türkiye, iklim olarak yaban mersini konusunda şanslı olmasına rağmen, yaban mersini pek bilinmemektedir. Çoğu insan, ismini duyduğu halde nasıl bir meyve olduğu konusunda fikir yürütememektedir.
  • İkinci sebep ise, yetişme alanının sınırlı olması ve toplayan insanların kendi tüketimidir. Yetişme alanları genellikle dağlar ve ormanlar olduğu için yerleşim yerlerine uzak kalması, yaban mersini tarımının yapılmamasına neden olur.

Yaban Mersini Suyunun Faydaları

Yaban mersini suyu yapmak, meyveyi taze olarak tüketmekten daha idealdir. Çok sulu ve şekerli bir meyve olan yaban mersininden elde edilen su, genellikle sporcular tarafından tüketilir. Bunun nedeni, doğal şeker içermesi ve enerji değerlerinin yüksek olmasının yanı sıra, bir avuç yaban mersininden elde edilen suda bir portakaldan daha fazla C vitamini bulunmasıdır. Gribe karşı mükemmel bir kalkan olan yaban mersini, ilkbaharda yetiştiği için suyu çıkarılarak saklanır ve böylece raf ömrü uzamış olur. Sonbahar ve kış aylarında çocuklara verilmesi önerilir. Yaban mersini suyu içen çocuklar hastalıklara karşı daha dirençli olur ve gelişimleri daha sağlıklı olur.

Yaban Mersini Suyu Yapma Yöntemleri

Yaban mersini suyu yaparken iki yöntem vardır:

  • Birinci yöntem, meyveyi direkt olarak makineye atıp posasıyla suyunu ayırmak ve çıkan suyu saklamaktır. Buzdolabında saklandığında tüketim süresi ortalama 10 gün iken, dondurulduğunda aylar sonra bile tüketilebilir.
  • İkinci yöntem ise az şekerle reçel yapmaktır. Bu şekilde, çok uzun süre dayanabilir. İstenildiğinde sulandırılarak yaban mersini suyu elde edilir. Bu, daha çok geleneksel yöntemlerden biridir.

Her nasıl tüketilirse tüketilsin, yaban mersini suyu her yaştan insan için sağlık açısından önerilir.

Yaban Mersini Suyu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Yaban Mersini Fidanı

Yaban Mersini Fidanı

Haber Bülteni

Güncel

Yaban Mersini Faydaları ve Yan Etkileri

Yaban Mersini Faydaları ve Yan Etkileri

Güncel

Yaban Mersini Çeşitleri Nelerdir?

Yaban Mersini Çeşitleri Nelerdir?

Yaban Mersini Kaç Kalori?dir?

Yaban Mersini Kaç Kalori?dir?

Yaban Mersini Çayı

Yaban Mersini Çayı

Yaban Mersini Neye İyi Gelir?

Yaban Mersini Neye İyi Gelir?