Yaban Mersini Çayı
15 Mayıs 2024

Yaban Mersini Çayı

Yaban Mersini Çayı, Yaban mersini ilk olarak Dünya Savaşı sırasında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri pilotları tarafından gece görüş etkisini artırmak için kullanılmış ve etkili sonuç alınmıştır. Bundan dolayı yaban mersini üzerinde araştırmalar yapılarak göz sağlığı için oldukça faydalı olduğu tespit edilmiştir. Yaban mersini göz yorgunluğuna karşı veya gözleri yorgunluktan korumak ve göz dolaşımını arttırıcı özelliğinden içeriğinde buna faydalı besin maddeleri olan bir nevi göz bitkisidir. Mor rengi olan yaban mersini, iyi görme için gerekli olan göz içerisindeki yenileme ve mikroyu güçlendirerek sağlıklı ve keskin görmemizi sağlamaktadır.

Bu özelliği içeriğinde, yüksek miktarda antosiyanidinler açısından sağlamaktadırlar. Ayrıca kılcal kırılganlığını da önlerken göz tabakasını da büyük ölçüde beslemektedirler. Tat olarak keskin ve hafif bir tadı olan yaban mersini kalorisi çok düşük olmasına rağmen besleyici bir besin yıldızı olarak bilinir. Yaban mersini, kızılcık, açelya ve dağ efsanesi gibi içerisinde rododendron maddesi ile içerisinde çalı meyvesi olarak yetiştirilmektedir. Boyutları küçük bir bezelye büyüklüğü kadar küçük veya bir portakal kadar büyük olabilir. Mor, siyah kestane rengine sahip, beyaz, gri çiçekleri vardır.

Yaban Mersini Çayı Yetiştiriciliği

Yaban mersini kuzey ve güney yarım kürede serin ve ılıman iklimlerde yetişir. Yaklaşık 450 çeşidi bulunan fundagillerden olan yaban mersini, kamburüzüm, kızılcık, çayüzümü gibi bitkilerle yakın ilişkilidir. Yıl boyu oluşan bu bitki ortalama 40 cm uzunluğa kadar büyür. Meyveleri yaz aylarının sonunda toplanır. Az bulunan ve tüketilen bir meyve olmasına rağmen faydaları çoktur.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yaban mersini çayını, bitkinin meyvelerini ve yapraklarını kullanarak hazırlanmaktadır. Yaprakları ile hazırlanan çay kan şekerini düşürebilmek için kullanılmaktadır. 1 bardak çay için 1 yemek kaşığı dolusu taze yaban mersini meyvesi ve yaprağı yeterli olacaktır. Bunları 1 bardaklık kaynamış suya atarak 7-10 dakika demlenmesi beklenir. Demleme süresini uzarsa çayın tadını biraz acı yapabilir. Şayet kurutulmuş meyve ve yapraklar kullanılırsa 1 bardak çay için 1-1.5 çay kaşığı kurutulmuş yaban mersini yeterlidir.

Yaban Mersini Çayı Neye İyi Gelir?

Yaban mersini çayı, kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktif hale getirip, bağırsak hareketlerini ve kan şekeri seviyesini düzenlediği, göz yorgunluğunu gidererek, şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engellediği tanımlanmıştır. Yaban mersini, yaşlanma sürecini yavaşlatır. Kanın kolesterol seviyesini düşürür. Cilde iyi gelir, yenilerek ve maske yapılarak tüketilirse cildi yeniler. Mide yanması ve çeşitli mide rahatsızlığına iyidir.

Yaban Mersini Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yaban Mersini Çayı

Yaban Mersini Çayı

Yaban Mersini Neye İyi Gelir?

Yaban Mersini Neye İyi Gelir?

Yaban Mersini Cilde Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersini Cilde Faydaları Nelerdir?

Kuru Yaban Mersini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuru Yaban Mersini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersini Nerede Yetişir

Yaban Mersini Nerede Yetişir