Yaban Mersini Kaç Kalori?dir?
15 Mayıs 2024

Yaban Mersini Kaç Kalori?dir?

Yaban Mersini Kaç Kalori; Fundagiller familyasına ait olan, yüksek kesimlerde yetişen, yaklaşık olarak 20–50 cm boylarında olan, odunsu çalı türünde bir bitkinin meyveleri olan Yaban Mersini, Amerika kıtasında, Kuzey Avrupa ve Karadeniz bölgesinin dağlık olan bölümlerinde bol bir şekilde bulunur. Kırmızıdan mor renge kadar çeşitli renkleri olan meyveleri, Temmuz ayında toplanmaya başlar ve Eylüle kadar toplanmaya devam edilebilir.

Yaban mersini meyvesinde, A ve C vitaminleri ile yararlı şekerler, organik olan asitler, tanen, pektin ve mirtilin olarak bilinmekte olan bir boya maddesi ve meyveye rengini veren proantosiyanidin isimli maddeler bulunmaktadır. Yaban mersini çiğ meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra, kurutularak da tüketilebilir veya çayı hazırlanarak da içilebilir.

Yaban Mersini antioksidan özellikte bir meyvedir. Bu antioksidanlar hücre zarına zarar verip, hücrelerin ölümüne sebep olan zararlı parçacıkları ortadan kaldırır. Vücuttaki ve kandaki zararlı toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Hücrelerin yenilenmesini destekleyip, vücuda zindelik verir. Yaşlanma belirtilerini de geciktirir. Bileşiminde yer alan tanen maddesi ağrı kesici ve iltihapları giderici özelliğe sahiptir. Özellikle boğaz ağrıları ve idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde fayda sağlamaktadır. Düzenli olarak yaban mersini tüketmek, mide ülserinin, ağız ve diş hastalıklarının oluşumunun önüne geçmektedir. Antikasorejen özelliği sebebiyle de kanser hastalıklarının engellenmesinde büyük rol oynamaktadır. Ayrıca gözlerin daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar ve gece görüşü kabiliyetini arttırır. Kalp ve damar dostu olan yaban mersini kalp krizi riskini fazlasıyla azaltır ve damar tıkanıklığını giderir. Sinir sistemini yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliktedir. Yaban mersini, yine, C ve E vitaminleri, potasyum, folik asit ve lif bakımından iyi bir kaynaktır.

Yaban mersini kaç kalori

1 fincan taze yaban mersini meyvesi çayı, 1 adet meyve yerine tüketilebilir. Kuru yaban mersininin ise yaklaşık olarak 2 yemek kaşığında, 1 adet meyvenin kalorisi bulunmaktadır. Bir fincan yaban mersini çayı, yaklaşık olarak 44 kaloridir.

Yaban Mersini Kaç Kalori? Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yaban Mersini Nerede Yetişir

Yaban Mersini Nerede Yetişir

Popüler İçerikler

Yaban Mersini Kurusu

Yaban Mersini Kurusu

Haber Bülteni

Güncel

Yaban Mersini Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Yaban Mersini Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yaban Mersini Yetiştiriciliği

Yaban Mersini Yetiştiriciliği

Güncel

Yaban Mersini Kaç Kalori?dir?

Yaban Mersini Kaç Kalori?dir?