Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış ve birçok hastalığa da iyi geldiği saptanmıştır. Yaban mersini taze olarak, yapraklarından, reçel ya da pekmezinden faydalanılan bir meyvedir. Özellikle Doğu Karadeniz tarımında önemli bir yere sahip olan yaban mersini kilosu 20-35 lira arasında satışa sunulmaktadır. Yaban mersini birçok kişi tarafından adı bile duyulmamış bir meyve türü olmasına rağmen, mide rahatsızlıklarından, şeker hastalığına, kalp rahatsızlıklarından kansere kadar birçok önemli rahatsızlığa faydası bulunmaktadır. Lif yönünden oldukça zengin olan yaban mersini, aynı zamanda protein, karbonhidrat ve C vitamini de içermektedir. Yaban mersini taze olarak yenilebilmesi ile şurubu ve marmelatı da yapılabilmektedir. Çeşitli pasta, bisküvi, gofret ve kremalı bisküvilerde de kullanılmaktadır. Yaban mersini şurupları meyveli yoğurt üretiminde oldukça kullanılmaktadır. Yoğurt ve sütün içerisine karıştırılarak da tüketilebilen bir meyvedir. Ayrıca en önemli içeriklerinden birisi de antioksidanlar içermesidir. Yaban mersinini meyve olarak büyük marketlerden satın alabileceğiniz gibi, kuru olarak da aktarlardan satın alabilirsiniz. Eczanelerde de tabletler şeklinde satılan bu ürünü marketlerden ve İnternet üzerinden de temin edebilirsiniz. Yaban mersini birçok hastalığa faydalı olan bir meyvedir ve bu yazımızda yaban mersini faydalarını sizlere anlatacağız.

Faydalı olduğu hastalıklar
  • Varis, basur, romatizma ağrıları, damar sertliği, zayıf kılcal damarların güçlenmesi ve eklem rahatsızlıklarına karşı faydalıdır.
  • Göz yorgunluğu, miyop, göz tansiyonu, şeker hastalığından dolayı meydana gelen görme bozuklukları ve gözle ilgili katarakt gibi rahatsızlıklara karşı da çok faydalıdır.
  • Bulantı, mide krampları ve ülser gibi mideyi ilgilendiren hastalıklar için de oldukça fayda sağlamaktadır.
Yaban mersini genel faydaları ise şunlar

Kan şekerini düzenlemede, idrar yollarının temizlenmesinde yaban mersini oldukça faydalı ve tüketilmesi gereken meyvelerin başında yer almaktadır. Görme ve göz ile ilgili rahatsızlıklarda çok büyük faydaları sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İçerdiği A, B, C, antosiyaninler, magnezyum, selenyum, bakır, çinko, protein ve fosfor gibi besin maddeleri açısından zenginliği nedeniyle beyindeki hücreleri geliştirmekte ve beyin sağlığını da korumaktadır. Ayrıca sakinleştirici bir özelliği bulunan yaban mersini sinirleri de düzenlemektedir. Lif oranının yüksek olması ve antioksidanlar içermesi nedeniyle de kalp sağlığını korumak için oldukça faydalı bir meyvedir. Yaban mersini faydaları arasında sindirim sistemini düzenleyerek, kabızlığı da büyük ölçüde önlemesi yer almaktadır. Yaban mersini çağımızın en önemli hastalıklarından birisi olan kansere karşı da oldukça önemli bir koruyucudur. İshali giderme özelliği ile de tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Kanı temizleme, yağları vücuttan atma, kalp krizi riskini azaltma ve ağız içinde meydana gelen yaraları iyileştirme de yaban mersininin önemli faydaları arasında yer almaktadır. Ayrıca yaban mersini HIV Virüsünün de tekrarlamasını azaltmayı sağlamaktadır. Kansere karşı savaşma gösteren ELLAGIC-ASİT içeriği de yaban mersini meyvesinde oldukça zengindir. Ayrıca iltihapların da vücuttan atılmasını sağlayan en önemli meyveler arasında yer almaktadır. Birçok hastalık üzerinde etkisi bulunan ve bu derece zengin bir meyve olan yaban mersininin çayını ve meyvesini tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Taze olarak tüketmek istemiyorsanız, yapraklarını da çay yaparak tüketebilirsiniz. Yaban mersini faydaları için çay hazırlamak isterseniz 1 su bardağı suyu kaynatarak birkaç yaban mersini yaprağını içine atın ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ardından hazırladığınız çayı tüketebilirsiniz. Eğer bu işlemi hazırlamakta sizi zorluyorsa marketlerde hazır poşet paketlerinden alarak yaban mersini çayı tüketebilir, birçok hastalığa faydalı olan bu meyveden yararlanabilirsiniz. Bu sayede farkında olmadığınız birçok hastalığı da önceden önlemiş olabilirsiniz.

Yaban Mersini Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yaban Mersini Fidanı

Yaban Mersini Fidanı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yaban Mersini Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersini Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersini Çayı

Yaban Mersini Çayı

Beyaz Yaban Mersini Türleri ve Özellikleri

Beyaz Yaban Mersini Türleri ve Özellikleri

Yaban Mersini Cilde Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersini Cilde Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersini Faydaları ve Yan Etkileri

Yaban Mersini Faydaları ve Yan Etkileri