yabanmersini.gen.tr https://www.yabanmersini.gen.tr Yaban Mersini, Yaban Mersini Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, yabanmersini.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sat, 28 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Kuru Yaban Mersini Kalori https://www.yabanmersini.gen.tr/kuru-yaban-mersini-kalori.html Wed, 21 Nov 2018 07:37:54 +0000 Kuru yaban mersini kalori,  Yaban mersininin Ana vatanı Kuzey Yarım kürenin dağlık bölgelerinde yetişen birçok türü olduğu bilinen, Yaban mersini Avrupa Batı Asya ve Kuzey Amerika’da sarp Kayalık Dağlardan gele Kuru yaban mersini kalori,  Yaban mersininin Ana vatanı Kuzey Yarım kürenin dağlık bölgelerinde yetişen birçok türü olduğu bilinen, Yaban mersini Avrupa Batı Asya ve Kuzey Amerika’da sarp Kayalık Dağlardan gelen uzun ömürlü bir bitkidir. Ülkemizde Doğu Karadeniz bölgesinin yüksek rakımlı, fundalık bölgelerinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Ancak kuru-yemişçilerde genelde Kanada'dan ithal edilen, koyu kırmızı renkte, kuru yaban mersini bulunmaktadır. Yaban mersininin bir meyve türü olarak bilinmektedir. Yaban mersini ılıman iklim kuşağına da uyum sağlamış bir meyve türü olduğundan alanları oldukça fazladır. Tatlı, kek, yoğurt ve birçok yiyeceğin içerisine katılmaktadır. Şekerden mide hastalıklarına kadar birçok hastalığa yararlı olan bu meyvenin kullanım alanları oldukça geniştir. Karadeniz bölgesinde çok ağaçlı olan noktalarda çok gelişmektedir. Meyveleri eylüle ayına kadar toplanabilir. Yaban mersini ağacının meyvelerinde A vitaminin özelliğinden kaynaklanan mineral oldukça fazla bulunmaktadır. Yaban mersini, asırlardır, yenilebilen, lezzetli bir yabani meyvesi olarak insanlar tarafından kullanılıyor olmasıdır. Çalı görünümüne benzeyen bir mucizevi meyve olarak tanınmaktadır. Yaban mersini bilindiği üzere başta Çay üzümü olarak da biliniyor. Kış aylarında yapraklarını döker. Çiçekleri pembemsi ve beyaz renkte açar. Yaz başlarından başlayıp, üzümlerini sonbaharın başına kadar görebilirsiniz. Birçok çeşidi olduğu bilinmektedir.  Rakımı Oldukça yüksek yerlerde, açık alanların bulunduğu orman içerisinde görülebilmektedir. Yaban mersini Olduğu yöreler; Giresun, Erzurum, Uludağ, Sürmene-Trabzon, İkizdere-Rize gibi bölgelerde yetiştiği bilinmektedir. Meyvelerinde, çok değişik meyve asitli A, C ve B vitaminlerin olduğu, pektin, tanen, şekerler ve boya maddesi içeriğine sahip olduğu bilinmektedir.

Kuru yaban mersini kürü,

Yaprakları ve kuru meyvelerinden de yapılabilen çayı, ishal giderici özelliğine sahiptir. Yaban mersini çayının bayanlarda adet sancılarının etkisini azalttığı ve düzene soktuğu da belirlenmiştir. Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında Antibiyotik etkisi olduğunu da tespit edilmiştir. 1 yemek kaşığı kuru yaban mersini meyvesi, 1,5 bardak kaynayan suda 10 dakika haşlanıp süzülür. Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır. 1 yemek kaşığı kuru meyve, 1,5 bardak kaynar suda 10 dakika haşlanıp süzülür.  Ayrıca diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır. Geçmiş olsun

 (1 bardak)  145 gr kurutulmuş yaban mersini, karbonhidrat, yağ, vitamin ve kalori içeriği:

 •   Karbonhidrat ……….21 gr.
 •   Protein…………………..1.gr
 •   Yağ…………………...0,5 gr
 •   Kalori……………………...85.

]]>
Yaban Mersini Diyet https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-diyet.html Thu, 22 Nov 2018 05:29:42 +0000 Yaban Mersini Diyet, son zamanlarda zayıflamak isteyen kişiler arasında oldukça yaygın olan bitkilerden biridir. Yaban mersini aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Yaban Mersini Di Yaban Mersini Diyet, son zamanlarda zayıflamak isteyen kişiler arasında oldukça yaygın olan bitkilerden biridir. Yaban mersini aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Yaban Mersini Diyet, fazla kilolarınızı kafanıza takıp dert etmenize gerek olmadan, kilolarınızla baş etmek, forma girmek ve zayıflamak adına bitkilerin şifasından yararlanmanızı tavsiye ederiz. Sağlıksız diyetleri denemek yerine yaban mersiniyle zayıflayabilirsiniz. Son yapılan araştırmalarda yaban mersini ile kilo vermenin mümkün olduğu ortaya çıkmıştır. Yağ hücrelerinin yakılmasına yardımcı olan yaban mersini aynı zamanda yenilerinin oluşumlarına da engel oluyor.

Yaban mersini kalp hastalıkları ve Diyabet benzeri rahatsızları olanlar için tavsiye edilir. Aynı zamanda aşırı kilolara karşı bir silah olduğu da görülmüştür. Yapılan araştırma Texas Woman's Üniversitesi profesörlerinden Shiwani Moghe'a ait. Shiwani Moghe araştırma sonuçlarına dayanarak, yaban mersininde olan polifenoller vücuttaki yağ hücrelerini %73 oranında azalttığını söylüyor.

Yaban mersini kullanmada en önemlisinin doz olduğunu belirten Shiwani, çalışmaların devam ettiğini ve bulgular doğrultusunda insanların bedeni için uygun olan dozun bulunması için çalışıldığını söylüyor.

Çoğu uzman diyetisyenin görüşüne göre yaban mersini yemek sağlık bakımından oldukça faydalı olmakla birlikte diyet yapan insanların diyet listelerindeki başlıca unsurlardan biri olmalıdır. Yaban mersini lif ve besin değeri bakımından oldukça zengindir. Kilo vermenin oldukça zorlu bir süreç olduğu düşünülürse metabolizmanın bu zorluğa karşı hızlı bir biçimde çalışarak beraberinde zayıflamayı sağlaması gereklidir.

Bunu gerçekleştirecek bazı önemli prensipler bulunmaktadır. Metabolizmanın hızlı ve düzenli çalışması adına birçok şey deneyebilirsiniz. Fakat en etkili çözümü seçerek sonuca hızlı ulaşmak istiyorsanız yaban mersinini denemenizde yarar vardır. Günlük spor aktivitelerinden sonra bir miktar yaban mersini tüketmek zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Kan dolaşımının düzelmesi gibi önemli fonksiyonların iyileştirilmesi adına yaban mersini tavsiye edilmektedir.

Yaban mersini her ne kadar da son yıllarda popülerleşmiş olsa da aslında geçmişi çok uzun yıllara dayanmaktadır. İkinci dünya savaşında savaş pilotlarının gece görüşlerini güçlendirmesi adına yaban mersini kullanması, üstünde bilimsel araştırmalar yapılmasına neden olmuştur. Bu tarihten sonra Amerikalı bir grup bilim adamı uzun yıllar boyunca yaban mersini üzerinde araştırmalar yapmış ve gerek zayıflama gerek ise diğer birçok faydalarını da keşfetmişlerdir. Yaban mersini diyet programlarına eklenerek zayıflamak için yararlanılabilir.

]]>
Yaban Mersini Zayıflatırmı https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-zayiflatirmi.html Fri, 23 Nov 2018 05:09:40 +0000 Yaban mersini zayıflatır mı, Yaban mersini kilo vermek için uygulanan diyet programına katkı sağlayacak doğal yağ sökücüdür. Metabolizmayı hızlandırma özelliği ile kilo vermeye yardımcı olur. Yaban mersini daha çok yükse Yaban mersini zayıflatır mı, Yaban mersini kilo vermek için uygulanan diyet programına katkı sağlayacak doğal yağ sökücüdür. Metabolizmayı hızlandırma özelliği ile kilo vermeye yardımcı olur. Yaban mersini daha çok yüksek rakımlı bölgelerde yetişen bir bitkidir. Tüketilen bir meyve olduğundan dolayı çoğu market ve manavlardan alınabilir. Ürün hasat zamanı mayıs ayı ile kasım ayı arasıdır. Bu aralığın dışında ise meyve dondurularak tüketilebilir yada tedarik edilebilir. 

Besin değeri oldukça yüksek olan yaban mersini kalorisi çok az olduğundan dolayı zayıflamaya yardımcı olur. Yaban mersini C vitamini, potasyum ve antioksidanlar oldukça değerli bir bitkidir. Lif ve besin değeri çok iyidir. Hiçbir kolesterol, yağ ve sodyum yapısında yoktur. 100 gram yaban mersininde sadece 40 kalori vardır. Yaban mersini bünyesinde bulundurduğu polifenoller %75 oranında yağları azalttığı ispatlanmıştır. 

Diyet programlarında yaban mersininin zayıflatıcı özelliğinden dolayı kaçınılmadan tüketilmelidir. Kalorisi düşük olduğundan dolayı özellikle ara öğünlerde yoğurtla beraber tüketilmesi önerilir. Diyet sırasında meydana gelen tatlı krizlerinde, meyve kokteyllerine ve meyve sularına eklenerek tüketilmesi kişinin tatlı krizini dindirir ve kabızlığı önler. Bu şekilde şeker dengelenir ve vücut toksinlerden arınmış olur.  

Yaban mersini zayıflatır mı sorusuna cevap verecek olursak, bel, basen ve karın bölgelerini yaban mersini yiyerek ve beraberinde hafif spor günlük 15 dk yürüş ve mekik ile zayıflamaya yardımcı olur. Yaban mersini çayı da en etkili zayıflatan çaylardan biridir. Yaban mersini yaprağında bulunan tanenin kilo kaybına ve kas spazmına etkisi olduğu bilindiğinden aşırı tüketilmemelidir. Bu özelliğinden kaynaklı ameliyatlardan sonra ilaç kullanıldığı zaman yaban mersini çayı tüketilmemelidir.  
]]>
İbrahim Saraçoğlu Yaban Mersini https://www.yabanmersini.gen.tr/ibrahim-saracoglu-yaban-mersini.html Fri, 23 Nov 2018 19:18:04 +0000 İbrahim Saraçoğlu Yaban Mersini, Yüzyıllardır bir yiyecek olarak kullanılan yaban mersini, yine uzun zamandır kalp hastalıkları ve diyabet ilk başta olmak üzere çeşitli hastalıklardan korunmak ve tedavi olmak amacıyla kull İbrahim Saraçoğlu Yaban Mersini, Yüzyıllardır bir yiyecek olarak kullanılan yaban mersini, yine uzun zamandır kalp hastalıkları ve diyabet ilk başta olmak üzere çeşitli hastalıklardan korunmak ve tedavi olmak amacıyla kullanılmaktadır. Yaban mersini faydalarına gelecek olursak içerisinde bulunan ve “antosiyanosit” olarak bilinen antioksidanların hastalıklara neden olan serbest radikallere karşı koruma sağlaması ile bilinmektedir. Yaban mersini çayı bir yandan da göz sağlığını korumak ve tedavi etmek, sindirime yardımcı olmak ve damarlarda kan dolaşımını arttırmak için tüketilmektedir.

Bilimsel ismi “Vaccinium myrtillus” olan yaban mersini güney ve kuzey yarım kürede çok serin ve ılıman iklimlerde yetişir. Aşağı yukarı 450 çeşidi olan fundagillerden olan yaban mersini, kambur üzüm, çay üzümü, kızılcık benzeri bitkilerle yakın akrabadır. Yıl boyu bulunabilen bu bitki ortalama 40 cm uzunluğuna denk büyür. Meyveleri yaz mevsiminin son aylarında toplanır. Türkçe’de keçi yemişi, ayı üzümü, çoban üzümü olarak da bilinir.

 • Katarakt tedavisi sağlar.
 • Glokom riskini azaltır.
 • Tansiyon düşürür
 • Göz iltihabı tedavisine yardımcı olur.
 • Diyabet tedavisinde kullanılır.
 • Kalp hastalıkları riskini düşürür.
 • Damarlardaki kan dolaşımını geliştirir.
 • Bağırsak iltihabı tedavisine yardımcı olur.
 • İshale çok iyi gelir.
 • Boğaz ağrısına çok iyi gelir.
 • C vitamini açısından zengindir.

İbrahim Saraçoğlu Yaban Mersini Çayı Hazırlanışı

İbrahim Saraçoğlu yaban mersini, yaban mersini çayını, bitkinin sahip olduğu meyveleri ve yaprakları kullanarak hazırlayabilirsiniz. Bitkinin yaprakları ile hazırlanan çay kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. 1 bardak çay için 1 yemek kaşığı ölçüsünde taze yaban mersini meyvesi ve yaprağı yeterli olur. Bunları 1 bardaklık kaynamış suya atarak 7-10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Demleme zamanı uzattıkça çayın tadı biraz acı olur. Eğer ki kurutulmuş meyve ve yapraklar kullanacaksanız 1 bardak çay için 1-1.5 çay kaşığı ölçüsünde kurutulmuş yaban mersini iyi olur. Marketlerin çoğunda hazır poşet yaban mersini çayı vardır.

Yaban mersini yaprakları ve meyvesi genellikle güvenli kabul edilir ve bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat özellikle yapraklarından elde edilen özütün fazla tüketimi içerdiği “tanen” sebebiyle fazla kilo kaybına, kas spazmlarına ve ölüme bile neden olabilir. Yaban mersini düzenli bir şekilde kullanılan ilaçların, beslenme desteklerinin etkisini düşürebilir.

Yaban mersini kan şekeri seviyesini düşürdüğünden, düzenli bir şekilde şeker ilacı kullanan insanların yaban mersini kullanmaya başlamadan önce hekime danışmaları gerekir. Çünkü ilacın etkilerini istenmeyen seviyelerde arttırıp hipoglisemiye (kan şekeri düşüklüğü) sebep olabilir.

]]>
Yaban Mersini Çeşitleri https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-cesitleri.html Sat, 24 Nov 2018 15:05:29 +0000 Yabani Mersini Çeşitleri, yaban mersini, ılıman iklimlere uyum sağlamış fundagiller familyasından üzümsü bir meyve türüdür. Genel olarak Avrupa, Amerika ve Türkiye'nin belli başlı bölgelerinde üretimi yapılan bu meyve, fund Yabani Mersini Çeşitleri, yaban mersini, ılıman iklimlere uyum sağlamış fundagiller familyasından üzümsü bir meyve türüdür. Genel olarak Avrupa, Amerika ve Türkiye'nin belli başlı bölgelerinde üretimi yapılan bu meyve, fundalık ve ormanlık alanlarda yetişmektedir. Birçok alanda kullanılan yaban mersini 1906 yılında başlatılan ıslah çalışmaları ile diğer meyvelere göre daha üstün niteliklere sahip hale gelmiştir. 

Yaban mersini çeşitleri

Kültürü ile birlikte yaban mersini çeşitlerinin çokça olduğu gözlenmiştir. Bu çeşitler doğal ve kültürü yapılan yaban mersinleri olarak ikiye ayrılmaktadır. 

Doğal yaban mersini çeşitleri
 • Adi yaban mersini: Ülkemizde Doğu Karadeniz ve Uludağ'da yetiştirilen bir yaban mersini çeşididir. Bu meyve çalı formunda olup yüzeyi pusludur. Mavi ve siyah renklerinde üzüme benzer meyveleri vardır. Batı dillerinde ''mavi çilek'' olarak adlandırılan bu meyve, Rize'de ''likapa'', Ardeşen'de ''çera'', Trabzon'da ''ligarba'' ve diğer bölgelerde ''ayı üzümü'' olmak kaydıyla değişik isimler ile bilinir. 
 • Bataklık yaban mersini: Ortalama 10-75 arasında olup kahverengi gövdeye sahip bir yaban mersini çeşididir. Yaprak kenarı tam olan bu meyvenin oval yaprakları bulunmakta ve bu yapraklar 4-30 milimetreye kadar çıkmaktadır. Tatlı, etli ve küçük olan bu meyvenin hasadı yaz sonunda yapılır. Deniz seviyesinden 1700-3400 metre yükseltide ıslak ve asidik topraklarda yetişir. Alpler, Kafkasya, Japonya, Çin ve Karadeniz'in kuzeydoğusunda yetişen bu meyvenin yayılım alanı oldukça geniştir. 
 • Kafkas yaban mersini: 1 ile 7 metre arasında ağaçları olan bu meyve yaban mersini çeşitleri arasında yer almaktadır. Yaprakları 4-10 cm uzunluğundadır. Kırmızıdan siyaha çalan renkte bir meyvesi vardır. Doğu Karadeniz ve Kuzey Anadolu Bölgesinde dağların orman açıklıklarında yetişmektedir. Yapraklarında organik asit ve glikozit bulunmaktadır. Yapraklarının bükülüp kurutulması ile Trabzon çayı elde edilir ve diğer çay yerine kullanılabilir.  
Kültürü yapılan yaban mersini türleri
 • Yüksek çalı formlu yaban mersini: Ticari amaçlar ile üretilen bu yaban mersini çeşidi dik bir şekilde büyümektedir. Yaprakları eliptik veya oval olan bu meyvede stomalar alt yaprak yüzünde bulunur. Yaprağın üst epidermisi ise mum tabakasıyla örtülüdür. Bu ağaçların düzenli gelişmesi ve meyve verebilmesi için daha yüksek soğuklamaya ihtiyaçları vardır. Daha soğuk iklimlere alışkın olan bu tür, çiçek tomurcukları dinlenme döneminde iken -30 ile -35 derece arasında bile meyvesini koruyabilmektedir. Yaklaşık 2 gram ağırlıkta meyveleri olup  mavi siyah renkte bir meyveye sahiptirler. 
 • Tavşan gözü yaban mersini: Ağaçları dik ve kuvvetli şekilde büyüyen bu tür, 10 metreye kadar boylanabilir. Ancak kültüre alındığı zaman 1-3 metre budanması gerekmektedir. Meyveleri mavi-siyah renkte olup yaklaşık 1.5 gram ağırlığındadır. Kış soğuklarına -24 ile -30 dereceye kadar dayanabilir. Diğer türlere göre meyvelerinin raf ömrü daha uzundur. Taze ve sanayilik olarak üretilen meyveleri matlaşmaz. Çiçeklerindeki taç yaprakların dökülmesinden 90 gün sonra olgunluğa erişirler. Tam olgunluk döneminde hasatları yapılsa bile bu durum meyvenin ömrünü kısaltmaz. 
]]>
Dondurulmuş Yaban Mersini https://www.yabanmersini.gen.tr/dondurulmus-yaban-mersini.html Sun, 25 Nov 2018 11:00:24 +0000 Dondurulmuş Yaban Mersini, ılıman iklim koşullarında yetişen ve üzümler grubunda yer alan bir meyve türüdür. Yaban mersininin 3 farklı türü bulunur. Bunlar; yüksek boylu, alçak boylu ve tavşan gözü yaban mersinidir. Yaban Dondurulmuş Yaban Mersini, ılıman iklim koşullarında yetişen ve üzümler grubunda yer alan bir meyve türüdür. Yaban mersininin 3 farklı türü bulunur. Bunlar; yüksek boylu, alçak boylu ve tavşan gözü yaban mersinidir. Yaban mersininin Amerika başta olmak üzere birçok Avrupa ülkelerinde de tarımı yapılır. Yaban mersininin ana vatanı Doğu Karadeniz olarak bilinir. Yaban mersini günümüzde daha çok ticari amaçlar için yetiştirilir. O nedenle bu bölgede yaban mersini yetiştiriciliği önemli bir paya sahip ve vazgeçilmez tarımsal faaliyetlerinin de başında gelir. Islah çalışmaları ile birlikte yaban mersininin yeni türlerini geliştirme çalışmaları da devam etmektedir. Bu sayede daha iri, daha sulu ve daha tatlı yaban mersinleri üretilecektir. İklimsel özellikleri açısından Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Samsun ve Sinop'un yüksek dağlarında yetiştirilir.Asitli toprakları daha çok sever. Yüksek boylu türdeki yaban mersininin sopa şeklinde sürgünleri bulunur. Bu sürgünler 5-7 yıl sonra budanarak çıkarılması gerekir. Boyları 120-130 cm uzunluğa kadar gelişebilir. Bu türdeki yaban mersinin kökleri ince ve liflidir. Alçak boylu türdeki yaban mersini ise 90 cm uzunluğa kadar gelişebilir. Alçak boylu olanda ise kök kılı bulunmamakla birlikte oldukça ince ve lifli bir kök yapısı bulunur. Yaban mersini çiçeklerinde 5 çanak yaprak, 5 taç yaprak, 10 erkek organ ve 1 dişi organ bulunur. Yaban mersini meyvesinin tutması için böceklerle birlikte tozlanmaya ihtiyacı vardır. Bunun en büyük nedeni ise yaban mersininin oldukça hoş kokan ve nektar içeren çiçek özelliğine sahip olmasıdır. Yaban mersini taze olarak tüketilebildiği kurutulmuş ve dondurulmuş şekillerde de tüketilebilir. Dondurulmuş olanlarına büyük marketlerde sıklıkla rastlanır. Ayrıca taze alınan yaban mersinleri daha sonraki kullanımlar için buzdolabın derin dondurucu kısmında uzun süreli muhafaza edilebilir. Çünkü taze yaban mersinine her mevsim rastlamak mümkün değildir. Dondurulmuş yaban mersini sıklıkla meyve salataları, kokteyl, pasta, meyve suyu, dondurma, reçel ve marmelat yapımında kullanılır. Kurutulmuş mersini daha sonra öğütülerek baharat olarak yada çay olarak bile tüketilir. 

Dondurulmuş Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersinin sağlığa faydaları saymakla bitmez. O nedenle her formda ve her mevsim tüketilmesinde fayda vardır. Tazesine her mevsim ulaşılamayacağı için dondurulmuş yaban mersini bu soruna çözüm getirir. Yaban mersini kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Diyabet hastalarına ölçülü olarak tüketmeleri önerilir. Doğal bir antibiyotik ve yüksek lif içerme özelliği taşır. Bu sayede idrar yollarını temizlemeye, sindirim sistemini düzenlemeye, damar sertliğini oluşumunu önlemeye ve kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Yaban mersini içerdiği birçok besin maddesi sayesinde beyin hücrelerini koruma ve hafızayı güçlendirme özelliğine de sahiptir. En önemlisi de Alzheimer hastalığına karşı çok önemli bir koruyucudur. Kalp sağlığını koruyan bir meyvedir. C vitamini bakımından zengin bir yapıya sahip olan yaban mersini vücudu kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı korur. Özellikle bayanlarda adet döneminde adeti düzene sokmaya fayda sağlar. Mide bulantısı ve mide kramplarına hatta ülsere de oldukça iyi gelir.

Dondurulmuş Yaban Mersini Zararları

Yaban mersininin bilinen çok fazla bir yan etkisi yoktur. Yaprakları ve meyvesi rahatlıkla her şekilde kullanılabilir. Fakat yapraklarından elde edilen madde tanen içerdiği için aşırı şekilde tüketilirse aşırı kilo kaybı yada kalp spazmı gibi sonuçlara neden olabilir. Ayrıca gümlük düzenli bir şekilde ilaç tüketimi yapılıyorsa yaban mersini bunların etkisini azaltabilir. Kanın pıhtılaşmasını önleyen etkisi yüzünden özellikle cerrahi bir müdahale öncesinde ya da sonrasında yaban mersini içeren besinlerin yada içeceklerin tüketilmemesi tavsiye edilir. Örneğin herhangi bir yaralanma sırasında kan pıhtılaşmasını önlediği için aşırı kan kaybına neden olabilir. Ayrıca kad]]> Hamilelikte Yaban Mersini https://www.yabanmersini.gen.tr/hamilelikte-yaban-mersini.html Sun, 25 Nov 2018 17:42:39 +0000 Hamilelikte yaban mersini, tüketimi konusunda merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Diyet listesinde yaban mersini olmasının ne kadar güvenli olduğunu, hamileyken yaban mersini tüketip tüketemeyeceğinize bu şekilde karar ver Hamilelikte yaban mersini, tüketimi konusunda merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Diyet listesinde yaban mersini olmasının ne kadar güvenli olduğunu, hamileyken yaban mersini tüketip tüketemeyeceğinize bu şekilde karar verebilirsiniz. Yaban mersini gebe kadınları bu süreçte fazla kilo almaktan, kemikleri güçlendiren, kemik gelişimini sağlayan bir meyvedir. Kuzey Amerika'da daha fazla yetişen mor renkli bir meyve olan yaban mersini, kızılcık ile aynı ailedendir. Bazı bölgelerde ayı üzümü olarak tanınır. Manganez, bakır, diyet lifi, K ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Hamilelikte yaban mersini anne ve bebek açısından oldukça faydalı etkilere sahiptir. Ancak tüketimde yine de doktorunuza danışmanızda yarar bulunmaktadır.

Hamilelikte yaban mersini faydaları

Hamilelikte yaban mersini tüketiminin bazı faydaları bulunmaktadır. Bunlara bakarak hamileyken yaban mersini tüketimine önem verebilirsiniz.

Kilonuzu korumanıza yardımcı olur: Hamilelik süreci kadının belirli oranda kilo alması normaldir. Ancak bazen aşırı kilo alınması sorunu da yaşanır. Diyette yaban mersini olursa, yaş içeriği az olduğundan, hem sağlıklı beslenme hem de fazla kilo almadan bir hamilelik geçirilebilir. Gebe kadının kilosunu koruması daha kolay olur.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur: Hamilelik dönemi vücudun enfeksiyon ve hastalıklara karşı direncini azaltan bir süreçtir. Bağışıklık sistemi her zamankinden daha zayıf olur. Bu direnci ilaç alarak güçlendirmeye kalkışmayın. Yaban mersini sizlere bu konuda en iyi desteği verecektir. Özellikle C vitamini içeriği zengin olduğundan, yaban mersini hamilelikte tavsiye edilen bir meyvedir. Bunun yanında vücudunuzda demir emilimine de detsek olur.

Stresin azaltılmasında etkilidir: Antioksidan deposu denilebilecek olan yaban mersini, hamilelikte düzenli şekilde tüketildiği zaman oksidatif stresin etkisinden sinirlerinizi koruma altın alır, beyinde bilişsel işlevin geliştirilmesinde etkili olur. Hamilelikte oluşan stresi azaltır, özellikle son dönemdeki doğum endişelerinin daha az olmasını sağlar. Vücuda zindelik kazandırmakta etkili olur.

Kabızlık sorununu azaltır: Hamile olanların en fazla yakındığı sorunlar arasında olan kabızlık, yaban mersini sayesinde azaltılabilir. Son derece doğal ve tadı lezzetli kabızlığı giderici bu meyveden faydalanmalısınız. Diyet lifi bakımından oldukça zengindir. Hamilelikte yaban mersini bağırsak hareketlerini düzenleyici etki yapar.

Kalp sağlığını korumada yardımcı olur: Antioksidan zengini olan yaban mersini, hamilelikte kardiyovasküler komplikasyonların gelişmesine engel olur, kalp rahatsızlıkları riskini azaltır. Ancak hamilelikte preeklampsi tehdidi olursa, uzmanlar yaban mersini tüketilmesini önermemektedir.

Hamilelikte yaban mersini bebek içinde faydalıdır

Hamilelikte yaban mersini tüketimi rahimde gelişen bebek içinde faydalı olur. Kemik gelişimini destekleyerek, bebeğinizin büyümesine yardımcı olur. Bunu içeriğindeki polifenoller sayesinde yapar. Bu açıdan düzenli yaban mersini tüketimi anne adayı kadar bebek içinde iyi olur. Bunun yanında prematüre doğumu önleyici, zayıf kilolu bebek doğumuna mani olan yaban mersinini hamilelikte tüketebilirsiniz. Ancak bu süreçte tüketilecek yaban mersini meyvesinin organik olanlarını tercih etmenizde son derece önemlidir. Hamilelikte yaban mersini tüketimi içinde doktorunuza danışmanızda yarar vardır.

]]>
Beyaz Yaban Mersini https://www.yabanmersini.gen.tr/beyaz-yaban-mersini.html Mon, 26 Nov 2018 00:02:31 +0000 Beyaz yaban mersini, Yaban mersini mavi ve koyu rengi ile bilinmektedir. Beyaz yaban mersini ise meyvenin henüz olgunlaşmamış halidir. Beyaz yaban mersini olgunlaşmış haline göre daha tatlımsı bir haldedir. Olgunlaşmış hali ise d Beyaz yaban mersini, Yaban mersini mavi ve koyu rengi ile bilinmektedir. Beyaz yaban mersini ise meyvenin henüz olgunlaşmamış halidir. Beyaz yaban mersini olgunlaşmış haline göre daha tatlımsı bir haldedir. Olgunlaşmış hali ise daha ekşimsi bir tat taşımaktadır. Henüz mavimsi bir renk hali almamış kötü renk sahibi olmayan yaban mersini beyaz yaban mersini diye adlandırılmaktadır. Beyaz yaban mersininin olgunlaşmadan yenmesi tavsiye edilmez. Fakat olgunlaştıktan sonra insan vücudu için oldukça faydalı bir besin haline gelmektedir.

Beyaz yaban mersini faydaları:
 • Kişide kan şekerinin düzenlemeye yardımcıdır: Yapılan araştırmalara göre yaban mersini tüketenlerde tüketmeyenlere oranla regüle kan şekeri salgılanmaktadır.
 • İdrar yollarını temizler: İdrar yolu enfeksiyonuna çoğu zaman E.coli olarak bilinen bakteri neden olmaktadır. İdrar yoluna yapışan bu bakteri idrarla dışarı atılamamaktadır. Yaban mersini ise doğal antibiyotik olarak bilinmektedir ve bu bakteriden idrar yollarını temizleme gücüne sahiptir.
 • Görme bozukluklarına iyi gelir: Yüksek miktarda antosiyanin içeren beyaz yaban mersini görme kaybını engeller. Makula dejenerasyonu, katarak, miyop, göz kuruluğu ve gözde oluşabilecek farklı problemlere iyi gelmektedir.
 • Beyin sağlığını korur: A vitamini, B vitamini ve C vitamini içeren,ayrıca antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır ve çinko gibi değerleri bünyesinde barındıran yaban mersini beyin hücrelerine oldukça fayda sağlamaktadır. Beyin hücrelerini, beyin sinirlerini koruyucu özelliğe sahip olan yaban mersini kişide hafızayı da büyük oranda güçlendirmektedir.
 • Kalp ve damar hastalıklarından kişiyi korur: Yaban mersini antioksidan içeren bir besindir. Lif ve antioksidan açısından zengin olan bu besin kişide özellikle kolesterol düşürücü özelliğe sahiptir. LDL kolesterol seviyesini normalleştirmesinden dolayı beyaz yaban mersini kalp sağlığına iyi gelmektedir. Düzenli ve bilinçli bir şekilde yaban mersini tüketmek eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu belirlenmiştir. eNOS enzimi kalp sağlığı açısından önemli olan ve kalp sağlığını koruyan bir etkendir.
 • Sindirim sistemini düzenler: Yaban mersini lif oranı yüksek bir besindir. Kabızlık problemi yaşayanlar için bu nedenle faydalıdır. Ayrıca yaban mersini bünyesinde barındırdığı bakır ve fruktoz kişideki sindirimi hızlandırmaktadır.
 • Kanserden koruma özelliğine sahiptir: Yaban mersini pterostilben, ellagic asit gibi kansere karşı koruyucu özellik taşıyan maddeleri içermektedir. Ayrıca C vitamini olarak da oldukça zengindir. Kolon kanseri, rahim kanseri ve karaciğer kanseri riskini düşürmektedir.
 • Doğal antidepresan özelliğine sahiptir: Enerji metabolizmasını düzenleyici ve sakinleştirici özelliği ile doğal antidepresan görevi üstlenmektedir.
 • Adet düzensizliklerine fayda sağlar: Kadınlarda özel günlerde yaşanan ağrıları ve problemleri gidermektedir. Adet düzensizliklerinin de giderilmesinde fayda sağlayan yaban mersini menopoz etkilerini de azaltmaktadır.
]]>
Yaban Mersini Yaprağı https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-yapragi.html Mon, 26 Nov 2018 15:35:23 +0000 Yaban Mersini Yaprağı, Yaban mersini Karadeniz bölgesinde yetişen üzüme benzeyen bir meyve türlüdür. Genelde kendiliğinden yetişen doğal bir bitkidir. Yaban mersininin görünümü pullu ve mavi parlak renktedir. Bazı bölgeler d Yaban Mersini Yaprağı, Yaban mersini Karadeniz bölgesinde yetişen üzüme benzeyen bir meyve türlüdür. Genelde kendiliğinden yetişen doğal bir bitkidir. Yaban mersininin görünümü pullu ve mavi parlak renktedir. Bazı bölgeler de ise adı it üzümü, ayı üzümü ve çoban üzümü olarak bilinir. Son derece sağlıklı bir meyve türüdür. Birçok hastalıkta şifa kaynaklı olarak kullanılmaktadır. 

Yaban mersini genelde şu şekilde sıklık ile kullanılmaktadır. İlaç sanayisin de, meyve suyu olarak, süt ürünlerin de, baharat da olarak ve daha bir çok alanda kullanılmaktadır. Yaban mersinin meyvesi kadar yaprağı da şifalıdır. Yaprağı hafif kalın, tüysüz ve yeşildir. Bu yaprak bazı yerler de baharat olarak, çay olarak kullanılır. Şimdi yaban mersini yaprağı nasıl hazırlanır onu öğrenelim.

Yaban mersini yaprağı çayı

Yaban mersini yaprağının çayını yapması çok kolay ve pratiktir. Çay için bir su bardağı kaynayan suyun içine 2 tatlı kaşığı yaban mersini yaprağını atalım. Sonra çok fazla kaynatmadan beş dakika kaynatalım. Beş dakika kaynattıktan sonra ocağı kapatıp 15 dakika dinlendirmeye bırakalım. Çayımız dinlendikten sonra içmeye hazır, yemeklerden iki saat önce içebilirsiniz.  
Bu çay tam bir şifa kaynağıdır. Bu çayı faydaları nelerdir şimdide onu öğrenelim.

Yaban mersini yaprağı çayının faydaları
 • Bu çay yaşlılık ile gelen unutkanlığa çok iyi geliyor. 2 ay düzenli kullanıldığı zaman unutkanlığın giderilmesin de yardımcı olur.
 • Yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltır.
 • Vitamin ve antioksidan deposudur.
 • Kanser hücreleri oluşumunu ciddi anlam da önler ve var olan kanserin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kas yapısını güçlendirir.
 • Hastalıklardan başka saç ve saç derisi hastalıklarına iyi gelerek, saçları daha koruyucu bir etki sağlar.
Evet yaban mersini oldukça faydalıdır. Bu çayın bazı yan etkileri olabilir. Kullanmadan önce bir bilene sorup öyle kullanmaya başlayın. Bilmeden kullanır iseniz fayda yerine zarar görebilirsiniz.
]]>
Yaban Mersini Çiçeği https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-cicegi.html Tue, 27 Nov 2018 06:32:04 +0000 Yaban mersin çiçeği, ılıman bir iklim kuşağına adapte olmuş güzel bir meyve türüdür. Botanik olarak da gerçek üzümler grubunda yer alan bir bitkidir. Kültürü yapılan yaban marsin çiçeği ekonomik öneme sahip Yaban mersin çiçeği, ılıman bir iklim kuşağına adapte olmuş güzel bir meyve türüdür. Botanik olarak da gerçek üzümler grubunda yer alan bir bitkidir. Kültürü yapılan yaban marsin çiçeği ekonomik öneme sahip olan alçak boylu (Vaccinium darrowii) ve yüksek boylu(Vaccinium corymbosum L) ayrıca tavşan gözü yaban mersini (Vaccinium ashei Reade) olmak üzere üç farklı çeşidi vardır. 

Amerika başta olmak üzere yaban mersini çiçeği bazı Avrupa ülkelerinde  binlerce hektarlık alanlara ekilerek tarımı yapılmaktadır. Günümüzde ticari olarak yetiştirilen yaban mersini çiçeği bitkisi, 1906 senesinden beri Amerika Birleşik Devletlerinde başlatılan seleksiyon çalışmalarının birer ürünüdür.

Bu çalışmalarda seçilen yaban mersin çiçeği tipleri daha sonra ise kendi aralarında melezlenerek yeni çeşit yaban mersin çiçekleri elde etmişlerdir. Islah çalışmaları ile geliştirilen yeni yaban mersin çiçeği çeşitleri doğada bulunan çeşitlerine göre daha sulu, daha iri ve daha tatlı meyveler verirken bitki zararlılarına ve hastalıklarına karşı da daha dayanıklıdırlar. Bu yönleri onu daha geniş alanlara adapte olmalarını sağlamaktadır.

Yetiştiği iklim açısından Doğu Karadeniz bölgesindeki illerden Rize, Artvin, Trabzon, Samsun, Giresun ve Sinop’un genel olarak rakımı yüksek dağ ve yaylalarında yaban mersin çiçeği çeşitleri bulunmaktadır. Bu yöre deki halk tarafından taze olarak, reçel ve pekmez yapılarak tüketilmektedir.

 Yaban mersin çiçeği,  asitli olan toprakları tercih eder. Yabani yaban mersin çiçeklerinin olduğu yerlerde genellikle defne, kızılağaç, çam, yada beyaz sedirin karışık olarak yetiştiği arazinin nispeten meyilli alanlarda kültür çeşitleri rahatlıkla yetişebilmektedir. Karadeniz Bölgesin’de bulunan toprakların asitli olması ve bu bölgenin yaban mersin çiçeğinin anavatanı içinde yer alması dolayısıyla yaban mersin çiçeğinin bölgedeki yerini ürün çeşitliliği içine katmak gerekmektedir. Toprak ve iklim açısından yaban mersin çiçeği yetiştiriciliği için mükemmel şartlara sahiptir. Karadeniz Bölgesi yaban mersin çiçeği tarımının ülkemizde yayılmasında öncü konumundadır

Literatürümüze “Yaban mersini” olarak yerleştirilen blueberry, Karadeniz bölgesinde ürün çeşitliliği bakımından son derece kıymetli bir meyve türüdür. Asitli toprakları seven yaban mersin çiçeğinin dünyadaki üretimi son derece az olup zor şartlarda üretimi yapılmaktadır. Hem çok karlı hem de sağlık açısından çok faydalı olan yaban mersin çiçeği yetiştiriciliğinde Karadeniz Bölgesi çok üstün imkanlara sahiptir. Ayrıca bu ürün gelecekte tarımsal ürünlerinden biri olacaktır.

Yaban Mersini  Çiçeği Botanik Özellikleri

Toprak Üstü Organları

Ocak şeklinde bir görünüme sahip olan yaban mersin çiçeği bitkisinde toprak üstü olan organlarını dip kısımdan çıkan yeni, sukkulent bir  yapıdaki sürgünler, odunlu çalı biçimindeki sürgünler ile 1 yaşndaki sürgünlerden yeni yeşil yan sürgünler oluşturmaktadır. Sırık (sopa) biçimindeki yaban mersin sürgünleri 10-20 yıl kadar yaşayabilir.
 
Yaban mersini çiçeği meyve gözleri yaz son ve sonbahar aylarında oluşmaktadır. Yaban mersin çiçeği tomurcuk gelişimi ise sürgün ucundan aşağıya doğru yani bazipetal olarak meydana gelmetedir. Çiçek tomurcuklarının sayısı iklime bağlı olduğu kadar. Sürgünün gelişimine, kuvvetine ve çapına da bağlıdır. Tomurcukların içindeki çiçek demetinin farklılaşması ise aşağıdan yukarıya doğru yani akropetal bir şekilde gerçekleşmektedir. Çiçekler, 5 taç yaprak, 5 çanak yaprak, 10 erkek organ ve 1 de dişi organ içerir.

Fakat 5-7 yıl sonra bu sürgünler budanarak çıkarılması gerekir. Yüksek boylu çalı şeklindeki yaban mersini 120-300 cm boy atabilir. Kısa boylu çalı şeklindeki yaban mersini 90 cm boylanabilirken yarı-yüksek çalı formundaki yaban mersini çeşitleri bu iki grup arasındadır. Tavşangözü yaban mersini  ise daha uzun sürgünlere sahip olup çok kuvvetli gelişme gösterirler ve 610 cm kadar boy yapabilmektedirler

]]>
Taze Yaban Mersini https://www.yabanmersini.gen.tr/taze-yaban-mersini.html Tue, 27 Nov 2018 13:41:25 +0000 Taze yaban mersini, hemen her derde deva, pek çok hastalığa şifa kaynağıdır, yaban mersini. Faydaları ve kullanım alanları o kadar çeşitlidir ki sanırım saymakla bitiremeyiz. İçecek olarak, pasta yapımında, doğal ilaç olara Taze yaban mersini, hemen her derde deva, pek çok hastalığa şifa kaynağıdır, yaban mersini. Faydaları ve kullanım alanları o kadar çeşitlidir ki sanırım saymakla bitiremeyiz. İçecek olarak, pasta yapımında, doğal ilaç olarak bir çok alanda kullanılan yaban mersini taze iken tüketildiğinde daha faydalıdır. Yaban mersini yada en çok bilinen diğer adı ile ayı üzümü fundagiller familyasından olup ılıman iklim koşullarında yetişen üzümsü bir meyve türüdür. Ana vatanı kuzey yarım kürenin serin ve dağlık olan yerleridir. Diğer yetiştiği yerler ise Kuzey Avrupa, Amerika'da bulunan Rocky Dağları ve Türkiye'de Karadeniz Bölgesinde en çok fundalık ve ormanlık alanlar olarak bilinmektedir. Karadeniz Bölgesin de en çok Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Samsun ve Sinop illerinde yetişmektedir. Faydaları saymakla bitmez demiştik, şimdi de nelere faydalı olduğuna bir bakalım taze yaban mersininin.

Taze yaban mersini faydaları 
 • Çoğu idrar yolu rahatsızlıklarına e.coli olarak bilinen bir bakteri neden olmaktadır. İdrar yollarına yapıştığı için idrar ile birlikte atılması da oldukça zordur. Doğal bir antibiyotik olan yaban mersini idrar yollarını bu bakterilerden temizleyebilen bir meyvedir.
 • İçerdiği vitaminler (a, b, c), antisiyoninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır çinko gibi önemli besin değerleri sayesinde beyin hücrelerini ve sinirleri koruyucu özelliği vardır. Ayrıca hafızayı güçlendirerek çağımızın hastalıkları arasında olan alzheimer  hastalığına karşı da koruyucudur. Çocuklar içinde önemlidir öğrenme kabiliyetini arttırır.
 • Düzenli tüketilen yaban mersini sayesinde kan şekerinizi de dengelemiş olursunuz. (Kan şekerini düzenler)
 • Yüksek lif oranı sayesinde ve antioksidan yönünden zengin bir meyve olması sebebiyle kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Bu nedenle kalp içinde oldukça faydalı ve koruyucudur.
 • Yaban mersini yüksek oranda antosiyanin içerdiği için görme kaybını da önleyici özelliği vardır. Ayrıca gözle ilgili bir çok hastalığa karşıda koruyucu olarak tüketilmelidir. (Katarak, miyop, göz kuruluğu ve bazı enfeksiyonlar)
 • Yine içerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık problemine iyi gelmektedir. Ayrıca içeriğindeki bakır ve furuktoz nedeniyle sindirim işlemini hızlandırır.
 • Bazı kanser türlerine (kolon kanseri, rahim kanseri, karaciğer kanseri gibi) karşı koruyucu özelliği vardır. 
 • Sakinleştirici ve enerji metabolizmasını düzenleyici olması nedeniyle de doğal anti depresan dır.
 • Yaprağından ve kuru meyvelerinden ishali giderici çay yapılmaktadır.
 • Adet dönemlerinde etkili bir ağrı giderici olabilir.
 • Taze yaban mersini kanı temizleme özelliğine sahiptir.
 • Kalp krizi riskini azaltır.
 • Hıv virüsünün tekrar etme riskini azaltır.
 • Gece görme kabiliyetini arttırır.
 • Diyetlerde çok önemli bir yeri vardır.
 • Varis ve basur hastalıklarına iyi gelir,iyileşmesinde büyük bir etkendir.
 • Damar sertliği oluşumunu engeller.
 • Ağız içi yaralara (aftlara) çok iyi gelmektedir.
 • İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır.
Kısaca çok faydalı olan bu meyveyi zamanında ve taze olarak ama bilinçli tüketmek sağlık açısından oldukça önemlidir. Ayrıca rengi ne kadar koyuysa içeriği o kadar zengindir.
]]>
Siyah Yaban Mersini https://www.yabanmersini.gen.tr/siyah-yaban-mersini.html Wed, 28 Nov 2018 00:56:21 +0000 Siyah yaban mersini, ılıman iklim kuşağında yetişen, üzüm grubundan olan şekli ise yuvarlak olan bir meyve çeşididir. Fundagiller familyasına ait olan, 20 ve 50 boyuna sahip uzun dallara sahip olan siyah yaban mersini Siyah yaban mersini, ılıman iklim kuşağında yetişen, üzüm grubundan olan şekli ise yuvarlak olan bir meyve çeşididir. Fundagiller familyasına ait olan, 20 ve 50 boyuna sahip uzun dallara sahip olan siyah yaban mersini odunsu bir bitki çeşididir. Siyah yada mor bir renge sahip dolgun ve etli bir meyvesi olan siyah yaban mersini çalı olan bir yapıya sahiptir. Siyah yaban mersininin uzun ve damarları olan yaprakları vardır. İşte bu yaprakları ve meyvesi bazı durumlar için oldukça faydalı bir yapıya sahip oldukları için çok kullanılırlar. Siyah yaban mersinin içinde organik asitler, şekerler, birçok vitamin çeşidi, pektin, tanen ve mirtillin adı verilen bazı bileşim maddeleri bulunmaktadır. İşte bu besin maddeleri insan sağlığı için birçok konuda yardımcı olduğu için siyah yaban mersini her konuda fayda verici bir özelliğe sahip olmaktadır. Ayrıca organik bir besin kaynağı olduğu için herkes tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebilir. İşte bu kadar faydalı özellikleri bulunan siyah yaban mersininin faydalarını beraber inceleyelim;

Siyah yaban mersini faydaları

 • İçinde bulunan besin değerlerinden dolayı kan şekerini ve değerini düzenler. Özellikle diyabet, şeker ve tansiyon hastaları için bu konuda oldukça yardımcı olur.
 • İçinde bulunan antibiyotik özelliği ile idrar yolları enfeksiyonlarını ve oluşan bakterileri temizlemede çok önemli rol oynar,
 • Göz yorgunluğu, göz görme kaybı, göz tansiyonu, katarak, miyop, göz kuruluğu, gece körlüğü gibi birçok göz hastalıklarına fayda verici özellikler taşır. Ayrıca göz içi retina ve göz kapaklarını temizleyici ve güçlendirici özelliğe sahiptir.
 • Sindirim sisteminin daha düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Kabızlık, ishal, mide bulantısı, mide krampları, ülser ve iltihaplanma gibi birçok hastalığın kuruyup yok olmasına oldukça fayda verir,
 • İçerdiği besin değerleri ile kanser oluşumuna neden olan hücrelerin yok olmasını sağlayarak vücudu korur,
 • Ağız içinde oluşan aft ve yaraların yok olmasını sağlayıcı özelliği vardır,
 • Hafızayı güçlendirici bir özelliği vardır ayrıca sakinleşmeye yardımcı olmaktadır,
 • Metabolizmanın daha sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar ve direnci arttırır,
 • Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasından önemli bir rol oynar,
 • Kanı temizlemede yardımcı olur ve vücudu zararlı enzimlerden koruyan hücreler üreterek hastalıklara karşı koruyucu bir etki verir,
 • Kolesterolü düzenler ve kalp damar yollarını temizleyerek tansiyon hastalığının riskini azaltır,
 • Varis ve basur oluşumunu engeller ve damar sertliği probleminin ortadan kalmasını sağlar,

Görüldüğü üzere siyah yaban mersininin vermiş olduğu faydalar saymak ile bitmeyen bir özelliğe sahiptir. Hem meyvesinin hemde yaprağının bol miktarda ve düzenli bir şekilde tüketilmesi ile birlikte bu saymış olduğumuz faydalarının çoğunu verir. Meyvesinin taze bir şekilde yenilmesi veya meyvesinin kurutulup çay demlenir gibi yapılması ile kullanılır. Siyah yaban mersininin yaprağı ise taze olarak yada kurutularak bir miktar su ile birlikte demlenerek kullanılır. Her iki şekilde de kullanılması sonucunda alınmak istene faydaların çoğu bu şekilde alınabilir.

]]>
Yaban Mersini Ağacı https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-agaci.html Wed, 28 Nov 2018 15:09:29 +0000 Yaban Mersini Ağacı, Yaban mersini veya halk arasında ayı üzümü olarak bilinen bu meyve türü fundagiller familyasından olup ılık iklimlerde yetişen üzümsü bir meyve türüdür. Ana vatanı olarak bilinen yer kuzey yarım küre Yaban Mersini Ağacı, Yaban mersini veya halk arasında ayı üzümü olarak bilinen bu meyve türü fundagiller familyasından olup ılık iklimlerde yetişen üzümsü bir meyve türüdür. Ana vatanı olarak bilinen yer kuzey yarım kürenin serin ve dağlık bölgeleridir.

Yaban Mersini Ağacı, Yöresel olarak bilinen adı Bahar ağacı veya Murt ağacıda denilmektedir. Ortalama ağaç boyları Üç metreyi bulan, kış aylarında yaprak dökümü yapmayan, beyaz renkte çiçekler açarak Defne olarak bilinen meyve ebatında meyveleri olan bir ılıman bölge ağacıdır. Yeşilimtırak kahverengi renklere sahip yaprakları derimsi ve tüysüzdür. Çok keskin kokuya sahiptir. Çok tohumlu olmakla birlikte ağacın yaprakları hastalıklara karşı şifa verici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca koku ve yemek baharatı olarak da kullanılır. Uzun ömürlü bir ağaç türüdür. Meyvesi genelde pasta ve kek yapımında kullanılır. Görünümü çalı olan bu ağacın meyvesi sağlık meyvesi olarak da bilinir. En önemli özelliklerinden biride beyin sağlığında çok önemli bir etken olmasıdır. Bunun yanı sıra bir çok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir. Bunlardan birkaç örnek verirsek; göz sağlığı, kanser önleyici, mide bulantısı, romatizma, varis ağrısı, Mikrop öldürücü ve sakinleştirici özelliği olarak bunları sıralayabiliriz. İçerisinde  çinko, bakır, fosfor, magnezyum ve protein bakımından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra kullanıldığı bir çok çeşitli tüketim şekli mevcuttur. Bunlardan bir kaçı Pasta yapımında, Kurutulmuş vaziyette çay olarak, dalından alınmış taze meyve olarak, sıkılarak suyu almak suretiyle tüketilmesi, dondurma marmelat ve reçelini yaparak tüketilmesi ve kurutulmuş şeklini öğüterek bahar olarak tüketilmektedir.
]]>
Yaban Mersini Kaç Kalori https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-kac-kalori.html Wed, 28 Nov 2018 16:26:32 +0000 Yaban Mersini Kaç Kalori; Fundagiller familyasına ait olan, yüksek kesimlerde yetişen, yaklaşık olarak 20–50 cm boylarında olan, odunsu çalı türünde bir bitkinin meyveleri olan Yaban Mersini, Amerika kıtasında, Kuzey Avrupa ve K Yaban Mersini Kaç Kalori; Fundagiller familyasına ait olan, yüksek kesimlerde yetişen, yaklaşık olarak 20–50 cm boylarında olan, odunsu çalı türünde bir bitkinin meyveleri olan Yaban Mersini, Amerika kıtasında, Kuzey Avrupa ve Karadeniz bölgesinin dağlık olan bölümlerinde bol bir şekilde bulunur. Kırmızıdan mor renge kadar çeşitli renkleri olan meyveleri, Temmuz ayında toplanmaya başlar ve Eylüle kadar toplanmaya devam edilebilir.

Yaban mersini meyvesinde, A ve C vitaminleri ile birlikte, yararlı şekerler, organik olan asitler, tanen, pektin ve mirtilin olarak bilinmekte olan bir boya maddesi ve, meyveye rengini veren proantosiyanidin isimli maddeler bulunmaktadır. Yaban mersini çiğ meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra, kurutularak da tüketilebilir veya çayı hazırlanarak da içilebilir.

Yaban Mersini antioksidan özellikte bir meyvedir. Bu antioksidanlar hücre zarına zarar verip, hücrelerin ölümüne sebep olan zararlı parçacıkları ortadan kaldırır. Vücuttaki ve kanda ki zararlı toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Hücrelerin yenilenmesini destekleyip, vücuda zindelik verir. Yaşlanma belirtilerini de, geciktirir. Bileşiminde yer alan tanen maddesi ağrı kesici ve iltihapları giderici özelliğe sahiptir. Özellikle boğaz ağrıları ve idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde fayda sağlamaktadır. Düzenli olarak yaban mersini tüketmek, mide ülserinin, ağız ve diş hastalıklarının oluşumunun önüne geçmektedir. Antikasorejen özelliği sebebiyle de, kanser hastalıklarının engellenmesinde büyük rol oynamaktadır. Ayrıca gözlerin daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar ve gece görüşü kabiliyetini arttırır. Kalp ve damar dostu olan yaban mersini kalp krizi riskini fazlasıyla azaltır ve damar tıkanıklığını giderir. Sinir sistemini yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliktedir. Yaban mersini, yine, C ve E vitaminleri, potasyum, folik asit ve lif bakımından iyi bir kaynaktır. 

Yaban mersini kaç kalori

1 fincan taze yaban mersini meyvesi çayı, 1 adet meyve yerine tüketilebilir. Kuru yaban mersininin ise yaklaşık olarak 2 yemek kaşığında, 1 adet meyvenin kalorisi bulunmaktadır. Bir fincan yaban mersini çayı, yaklaşık olarak 44 kaloridir.

]]>
Yaban Mersini Besin Değeri https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-besin-degeri.html Thu, 29 Nov 2018 10:51:11 +0000 Yaban mersini besin değeri; antioksidan kalitesi en yüksek besinlerden biridir. Antioksidanlar vücudumuzda bulunan serbest radikalleri dengeliyor. Yaban mersini üzerinde meyvenin kabuğunu koruyan bir katman vardır. Bu katman meyvenin ç Yaban mersini besin değeri; antioksidan kalitesi en yüksek besinlerden biridir. Antioksidanlar vücudumuzda bulunan serbest radikalleri dengeliyor. Yaban mersini üzerinde meyvenin kabuğunu koruyan bir katman vardır. Bu katman meyvenin çürümesini geciktirmektedir. Bu sebeple yaban mersinini yemeden hemen önce yıkamalısınız. Bu meyvenin raf ömrü kısa olduğu için genellikle dondurulmuş olarak satılmaktadır. Besin değeri biraz düşse de çok faydalı bir meyvedir.

Yaban mersinin birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan biri de kalp sağlığını koruması ve kalp hastalıklarının görülme riskini azaltmaktadır. Bu etkisi içeriğinde bulunan antosiyanin adlı bileşenden kaynaklanmaktadır. Antosiyaninler suda çözünen boşluklu pigment olarak bilinmektedir. Bir çok meyve ve sebze de bu bileşenden bulunmaktadır.

Yaban mersininin içeriğinde  bulunan antioksidanlar, damar tıkanıklığına yol açan kötü kolesterolü düşürüyor. Bu etkisi resveratrol adlı antioksidan'dan kaynaklanmaktadır. Bu meyvedeki güçlü antioksidan etkisi beynin korunmasında da kendini göstermektedir. Özellikle düşünme yeteneği, hafızayı ve öğrenmeyi geliştiriyor. Bunun yanında yapılan araştırmalar doğrultusunda yaşlanmanın beyin üzerindeki olumsuz etkilerini yavaşlattığı tespit edilmiştir.

Teorik olarak, kanser riskini yükselten ve hücre yapısını değiştiren serbest radikalleri nötralize eden yaban mersininin kanserden koruduğu ve kanserli tümörlerin gelişimini yavaşlatmada etkili olacağı düşünülmektedir. Fakat yine de bu alanda fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Yaban mersininin içeriğinde bulunan antosiyaninler güneş ışınlarına ve yaşa bağlı olarak oluşan retina sorunlarına karşı koruma sağlamaktadır. Bu madde ayrıca yaşlılarda katarakt oluşumunu geciktirmektedir.

Yabam mersini kan şekerinin aniden yükselmesini önlemektedir. Bu nedenden dolayı şeker hastalarına kan şekerinin düzelmesi için önerilen besinler arasındadır.

Yaban mersini besin  lifi bakımından zengin olduğundan dolayı kilo vermede yardımcı olacaktır. Ayrıca uzun süre tok hissetmenizi sağlamaktadır.

Yaban mersini besin değeri:

100 gram taze yaban mersininde
 • 10 gram şeker
 • 57 kalori
 • 1 gram protein 
 • 2 gram besin lifi
 • 54 IU A vitamini
 • 0.6 mg E vitamini
 • 9.7 mg C vitamini
 • 19.3 mg K vitamini
 • 0.1 mg B6 vitamini
 • 0.4 mg niasin
 • 6 mcg folat
 • 0.3 mg demir
 • 6 mg kalsiyum
 • 6 mg magnezyum
 • 77 mg potasyum
 • 12 mg fosfor
 • 0.2 mg çinko
 • 0.3 mg manganez
 • 0.1 mg bakır
 • 88 mg toplam omega-6 yağ asitleri
 • 58 mg toplam omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır.
]]>
Yaban Mersini Reçeli https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-receli.html Thu, 29 Nov 2018 23:26:59 +0000 Yaban Mersini Reçeli, diğer reçel çeşitlerine göre sıklıkla tercih edilmeyen bir reçeldir. Bunun sebebi ise yaban mersini reçelinin fiyatının çok yüksek olmasıdır. Yaban mersininin fiyatının bu kadar yüksek olmasının sebe Yaban Mersini Reçeli, diğer reçel çeşitlerine göre sıklıkla tercih edilmeyen bir reçeldir. Bunun sebebi ise yaban mersini reçelinin fiyatının çok yüksek olmasıdır. Yaban mersininin fiyatının bu kadar yüksek olmasının sebebi ise, toplama işleminin zahmetli olmasından kaynaklamaktadır. Aslında yetiştirmesi oldukça kolay olan yaban mersininin toplanması maalesef bu kadar kolay değildir. Yaban mersini antioksidan açısından oldukça zengin olan bir kaynaktır. Antioksidan özelliği ile yaban mersini insanların sağlığı bakımından çok yararlıdır. Yaban mersininin kendi bünyesinde barındırmış olduğu antioksidan özellikle vücuttaki serbest radikaller ile savaşmaktadır. Bu radikaller ile antioksidanların savaşması sağlık bakımından oldukça önemlidir. İnsanların vücudunda kontrol altında olmayan radikaller çoğunlukla en başta stres şeklinde ortaya çıkarak bir çok sağlık probleminin yaşanmasına da sebep olabilmektedir. Yaban mersininin faydaları saymakla bitirilemez ve daha pek çok yararı bulunmaktadır. Hatta yaban mersininin başka en önemli özelliği kalp sağlığını koruyucu etkisi yaratmaktadır. Özellikle kolesterole karşı çok faydalıdır. Vücutta bulunan kanser hücrelerinin hem çoğalmasını hem de yayılmasını büyük ölçüde engellemektedir. En önemlisi hafızayı canlı tutmaktadır. İnsan vücuduna bu kadar faydalı olan bir reçelin tadını eğer merak ediyorsanız, mutlaka hemen denemeli ve sevdiklerinizle bu nefis lezzeti paylaşmalısınız. Yaban mersini reçeli uzun süreli olarak cam kavanozlar da kolaylıkla muhafaza edilebilir. 

Yaban Mersini Reçeli İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 kilogram yaban mersini
 • 1 kilogram+1 su bardağı toz şeker
 • 1 kahve kaşığı limon suyu
Yaban Mersini Reçelinin Hazırlanışı, ilk önce yaban mersinini çöplerinden ayıklayarak bol su ile çok fazla yıpranmasına izin verilmeden iyice yıkanmalıdır. Çünkü yaban mersini çok kolaylıkla ezilen bir meyvedir. Ardından yıkadığınız yaban mersinini suyunu süzmesi için süzgecin içine alalım. Suyunu süzen yaban mersini uygun olan bir tencerenin içerisine alalım ve üzerini toz şekeri ilave ederek kaplayalım. Daha sonra tencereyi orta ateşin üzerine koyalım ve yaban mersini kaynamaya başlayıncaya kadar temiz bir tahta kaşık ile çok yavaş bir şekilde karıştırarak pişirelim. Yaban mersini kaynadıktan sonra üzerine limon suyunu gezdirelim ve ocağın altını kıstıktan sonra yaklaşık olarak 35-40 dakika kadar pişirelim. Yaban mersini reçelini kaynama süresi tamamlandıktan sonra ocağın altını kapatalım. Yaban mersini reçeli piştikten sonra tencerenin içinde ilk olan sıcaklığını attıktan sonra cam kavanozların içerisine paylaştıralım. Yaban mersini reçelini uzun zaman muhafaza etmek için mutlaka temiz cam kavanozda saklanmalıdır. Afiyet olsun.
]]>
Yaban Mersini Çekirdeği https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-cekirdegi.html Fri, 30 Nov 2018 08:11:11 +0000 Yaban mersini çekirdeği, aslında yaban mersini bitkisinin kendisinden bile çok daha sağlıklıdır. Öyle ki bu bitkinin tüm faydaları aynı zamanda çekirdeği içerisinde de bulunmaktadır. Fakat yaban mersininin çekirdeği içerisin Yaban mersini çekirdeği, aslında yaban mersini bitkisinin kendisinden bile çok daha sağlıklıdır. Öyle ki bu bitkinin tüm faydaları aynı zamanda çekirdeği içerisinde de bulunmaktadır. Fakat yaban mersininin çekirdeği içerisinde bulunan faydalardan yararlanmak için öncelikle bu bitkinin çekirdeklerini bazı işlemlerden geçirmeniz gerekecektir. Yaban mersini çekirdeği, yaban mersini bitkisinin özünü oluşturmaktadır. Bu nedenle içerisinde bulundurduğu tüm faydalar yapılan işlemlerle tam olarak ortaya çıkarılırsa son derece olumlu sonuçlar elde edilecektir. Fakat burada belirtmek isterim ki yaban mersini çekirdeği insanlarda yanlış kullanıldığında ya da fazla kullanıldığında son derece olumsuz sonuçlara neden olacaktır. Bu nedenle kesinlikle yanlış kullanımdan kaçınmalısınız. Aksi durumlarda başta zehirlenme etkisi olmak üzere çok ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Bunun yanı sıra yaban mersini her besinle birlikte tüketilmemektedir. Çünkü yaban mersini çekirdeği, insanlarda başka besinlerle birlikte tüketildiğinde ciddi yan etkilere neden olabilir. Bunun için yeterli bilgiye sahip olmadan başka yiyeceklerle birlikte yaban mersini çekirdeği tüketmemelisiniz. Yaban mersini bitkisinin çekirdekleri ve yaprakları aynı derecede faydalar gösterse bile günümüzde bu konuda uzman olan kişiler yaban mersini bitkisinin yapraklarının tüketilmesi gerektiğini söylemektedir. Fakat eğer bu bitkinin çekirdeklerinden bulmuşsanız aynı etkileri çekirdekler de gösterecektir.

Yaban mersini çekirdeğinin faydaları nelerdir
 • Yaban mersini çekirdeği, bazı işlemlerden geçirilerek çay aline getirildiğinde insanlarda meydana gelen vücut yağlanmasının önüne geçerek gereksiz kilo artışını engeller. Bu nedenle zayıflamak isteyen insanlar ve aynı zamanda vücudunda yağ oranı fazla olan insanlar bu çekirdeği düzenli olarak çay şeklinde tüketebilirler.
 • Kan içerisinde bulunan kolesterolün azalmasında da önemli etkileri bulunmaktadır. Eğer sizlerde de kolesterol problemi varsa yaban mersini çekirdeği tüketebilirsiniz. Eğer düzenli olarak kullanım sağlanırsa belli bir süre sonra meydana gelecek olan faydaları görebilirsiniz. 
 • Yaban mersini çekirdeği, oldukça besleyici bir bitkidir. Bu özelliğine rağmen insanlarda son derece düşük kalori vererek mükemmel bir etki göstermektedir. 
 • İnsanlarda meydana gelen HIV virüsüne önemli bir etki yaparak insanlarda bu virüsün çoğalmasını engellemektedir. Bu açıdan da alternatif bir ilaç etkisi göstermektedir. 
 • Yaban mersini çekirdeği içerisindeki lif oranı çok yüksektir. Bu nedenle bağırsak metabolizmasının düzenlenmesinde ciddi bir fayda gösterir. Eğer bağırsaklarla ilgili bir sindirim sorununuz varsa ilk olarak doktorunuzla görüştükten sonra bu bitki çekirdeğini kullanabilirsiniz. 
 • Son olarak insanlarda gerek iş hayatı nedeniyle gerek diğer nedenlerden dolayı ortaya çıkan göz yorgunluğu sorunlarının giderilmesinde de son derece önemli etkiler yapmaktadır. Bunun yanı sıra miyopluk sorunu olan insanlarda ya da şeker hastalığı sorunu olan insanlarda meydana gelen görme bozukluklarının azalmasında etkilidir. 
Yukarıdaki faydaların yanı sıra yaban mersini çekirdeği daha birçok farklı şekilde insanlarda olumlu etkilere neden olmaktadır. Fakat Bu etkilerin görülebilmesi için kesinlikle düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Bunun için yeterli bilgiyi aldıktan sonra bu bitkinin çekirdeklerini tüketmeye başlamanız sizler için çok daha iyi olacaktır. 

Yaban mersini çekirdeği yan etkileri: 

Faydaları kadar çok olmasa bile bu bitkisel ürünün de bazı yan etkileri bulunmaktadır. meydana gelene yan etkiler direk olarak insanların vücut yapısına, kullanım şekillerine ya da yaban mersini çekirdeği farkına bağlı olarak etkilerini ortaya çıkarmaktadır. 
 • Mide bulantısı ve kusma: Bazen insanlarda bu bitki mide için ya da diğer sindirim organları için ağır gelmektedir. Bu gibi durumlar özellikle çocuklarda çok sık karşılaşılmaktadır. böyle bir du]]> Kuru Yaban Mersini https://www.yabanmersini.gen.tr/kuru-yaban-mersini.html Sat, 01 Dec 2018 06:58:32 +0000 Kuru yaban mersini, günümüzde insanların yaygın olarak kullandığı bitkilerden biridir. Son derece büyük faydalar göstererek birçok kişinin rahatsızlığına şifa bulmasını sağlayan kuru yaban mersini, ülkemizde de yaygın sa Kuru yaban mersini, günümüzde insanların yaygın olarak kullandığı bitkilerden biridir. Son derece büyük faydalar göstererek birçok kişinin rahatsızlığına şifa bulmasını sağlayan kuru yaban mersini, ülkemizde de yaygın satış noktaları sayesinde rahat bir şekilde bulunmaktadır. Kuru yaban mersini son derece etkili bir bitkidir. Bu nedenle insanlarda meydana getirdiği bazı faydaların yanında bazen de çok ciddi yan etkiler getirebilmektedir. Bu nedenle eğer sizlerde bir hastalığınızın iyileşmesi amacıyla kuru yaban mersini tüketiyorsanız kesinlikle doktorunuzdan bilgi almadan tüketmeyin. Bazı insanlar kuru yaban mersinini kendileri zamanında hazırlayarak tüketmektedir. Bazı bölgelerde kendiliğinden yetişen yaban mersini, yaşken toplanıp kurutulduğunda son derece lezzetli ve faydalı bir hale gelebilmektedir. İnsanlar genellikle kuru yaban mersinini çay haline getirerek tüketirler. Bu bitkinin bazen de çekirdekleri kendisi kadar fayda gösterdiği için kullanılmaktadır. Dış görünüşüne bakıldığında kuru yaban mersini, kuru üzümü andırmaktadır. Görüntüsüyle üzüme benzeyen bu bitkinin kırmızı rengi ve siyah rengi bulunmaktadır. Rengine bağlı olmadan faydaları bire bir aynı olan yaban mersini doğru kullanıldığında birçok faydayla karşımıza çıkar. Kuru yaban mersini çekirdekli bir bitkidir. Çekirdekleri içerisinde çok küçük yapılarda olduğu için ayırt edilmesi de zordur. Bu bitki çekirdeğiyle birlikte çok ciddi vitaminler bulundurmaktadır. Bu vitaminler oldukça olumlu etkiler gösterdiği için birçok kişi tıbbi tedavilerin yanı sıra bu bitkiden faydalanmaktadır. Başta A vitamini olmak üzere daha birçok vitamin kuru yaban mersini içerisinde bulunur. 

  Kuru yaban mersini faydaları:

  İshal: Kuru yaban mersini, ishal durumlarında kullanıldığı zaman ciddi ve hızlı bir etki göstererek insanlarda olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Son derece hızlı etkisiyle daha ilk kullanımlarda bile ishali kesmektedir. Tabi ki bunun için kuru yaban mersini bitkisini çay halinde tüketmelisiniz. 
  İdrar yolu enfeksiyonları: Özellikle çocuklarda çok sık karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonları direk olarak kuru yaban mersini çayı ile ortadan kaldırılabilmektedir. Kuru yaban mersini bu özelliğiyle antibiyotik etkisi göstermektedir. 
  Kanser: Günümüzde meydana gelen birçok kanser rahatsızlığında kuru yaban mersini önemli etkiler göstermektedir. Kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatan kuru yaban mersini bu etkisiyle kanser hastalarına ek bir tedavi gibi yer almaktadır. 
  Zayıflama: Kuru yaban mersini, insanların günümüzde yapmış olduğu diyetlerin önemli bir parçasıdır. Çünkü besleyici özelliği çok yüksek olsa bile bu bitkinin kalorisi son derece düşüktür. Bunun için gönül rahatlığıyla diyet listenize ekleyebilirsiniz. 
  Antibiyotik etkisi: Bu etkisiyle soğuk kış aylarında sık sık yakalandığımız gribal enfeksiyonlarda da önemli etkiler yapar. Bu etkileriyle özellikle boğaz tahrişleri ve bademcik şişmesinde olumlu etkileri sizlerde görebilirsiniz. Bunun için sıcak sıcak günde iki bardak yaban mersini çayı tüketebilirsiniz. Bunun için sabah ve akşam vakitlerini seçebilirsiniz. 
  Antioksidan özelliği: Bu özelliğiyle de insanlarda kılcal damarların hızlı bir şekilde güçlenmesini sağlamaktadır. Eğer sizlerde de sık sık küçük burun kanamaları ya da kılcal damarlarla ilgili diğer sonlar varsa kuru yaban mersini tüketebilirsiniz. 

  Kuru yaban mersini bitkisi, bazı insanlar tarafından reçel yapılarak diğer zamanlarda da kullanılmaktadır. Bu şekilde sofranıza bir çeşit daha ekleyerek kuru yaban mersinini sık sık tüketebilirsiniz. Reçel yapıldıktan sonra daha farklı bir tada ulaşan bu bitkiyi bu şekilde de çok sevebilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı insanlar da yaban mersininden dondurma yağarak sıcak yaz aylarında tüketmektedir. Dondurması da hemen hemen reçeli kadar lezzetli bir hal alacağı için ciddi olarak olumlu sonuçlar göstermektedir. 
  ]]>
  Yaban Mersini Hapı https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-hapi.html Sat, 01 Dec 2018 08:19:31 +0000 Yaban Mersini Hapı, Yaban mersini diğer ismi ile ayı üzümü olarak bilinen fundagiller familyasından ve ılıman iklimlerde yetişen bir üzümsü bitki türüdür. Yaban mersininin Anavatanı Kuzey Yarım kürenin serin ve dağl Yaban Mersini Hapı, Yaban mersini diğer ismi ile ayı üzümü olarak bilinen fundagiller familyasından ve ılıman iklimlerde yetişen bir üzümsü bitki türüdür. Yaban mersininin Anavatanı Kuzey Yarım kürenin serin ve dağlık bölgelerinde yetişmektedir ve birçok türü yetişmektedir. Yaban mersini yörelere göre ismi değişmektedir puslu veya parlak mavimsi renkli meyvesi ile vücut sağlığı için çok faydalıdır genelde sağlık meyvesi olarak da adlandırılmaktadır. Yaban mersini içerisinde bulundurduğu antioksidan maddesi ile en yüksek bahçe bitkisi olarak çok farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

  Yaban mersini ilaç sanayinde çok fazla kullanılmaktadır, yaprakları, kök, çiçekleri ve özellikle meyvesinde yararlanılmaktadır. Yaban mersininin meyvesi taze meyve olarak tüketildiği gibi pastaların süslemesinde, taze meyve olarak tüketilmesi, meyve salatalarında tüketilmekte, meyve çayı olarak, reçel veya marmelat yapımında ve diyet menülerinde bolca kullanılmaktadır.

  Yaban Mersini Hapının Faydaları: Yaban mersini meyvesi ekstreleri kapsül veya hap olarak üretilmektedir ve bu yaban mersini hapları %25 antosiyanidin içerecek şekilde standardize edilmektedir. Yaban mersini sağlık için çok faydalı ve birçok hastalık için faydası olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kesinleşmiştir. Yaban mersini meyvesi özellikle inme ve Alzheimer hastalığı üzerinde oldukça etkilidir.

  Antioksidan: Vücudumuzda bulunan toksinler kanser hücre dejenerasyonu gibi birçok rahatsızlıkların çıkmasına neden olur. Yaban mersini içeriğinde bulunan antiokiyan Antioksidan özelliği ile vücudumuzda oluşan rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Yaban mersininin içeriğinde bulunan bol miktarda antioksidan sayesinde vücudumuzda bulunan görebi toksinlerin yan etkilerinin sıfıra inmesini sağlamaktadır.

  Alzheimer İnme: Yaban mersini hapı Alzheimer, inme rahatsızlığı için yapılan araştırmalar sonucunda Alzheimer ve İnme hastalığı üzerinde ve yaşlılığın getirdiği zihinsel rahatsızlıkların belirtilerinin azalmasına yardımcı olduğu ispatlanmıştır.

  Yüksek Tansiyon: Yaban mersini hapı yüksek tansiyon ve kolesterol içinde ok faydalı olduğu bilinmektedir. Yaban mersini hapı ile vücutta bulunan yüksek kolesterol birimini azaltılmasına yardımcı olarak kolesterol sorununa karşı iyi bir çözüm sağlamaktadır. İçeriğinde bol miktarda bulunan antioksidanlar sayesinde kolesterol sorunları için oldukça fayda sağlamaktadır. Yaban mersini hapı kullanıldığı gibi meyvesinin tüketilmesi vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlamaktadır.

  İdrar Yolu İltihabı: Yaban mersini yapılan birçok araştırmalar sonucunda idrar yolu rahatsızlıkları içinde çok faydalı olduğu belirtilmiştir. İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için %100 bitkisel olan yaban mersini hapının kullanılması çok faydası olmaktadır. İçeriğinde bulunan antioksidan sayesinde idrar yollarında bulunan enfeksiyonların atılmasını ve idrar yollarının temizlenmesini sağlamaktadır.

  Yaban Mersini Hapı Göz Rahatsızlıkları: Yaban mersini hapı birçok göz problemleri Katarakt, Görme zafiyeti, Retina, Kronaer gibi birçok göz hastalıklarında fayda sağlamakta ve kullanılmaktadır.

  Damar Sertliği: Yaban mersini hapı damar sertliği riskini en az seviyeye düşürür. Kan dolaşımının düzenli çalışması için yaban mersini hapı kullanmanın faydası bulunmaktadır.

   Kilo Verme: Yaban mersini hapı içeriğinde bulunan lif ve besin değerinin yüksekliği sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve yapılan günlük spor aktivitelerinin yanı sıra alınan hap istenilen sonuca hızlı bir şekilde ulaşılmayı sağlamaktadır.

  Yaban Mersini Hapı Yan Etkileri: Yaban mersini hapının bilinen bir tehlikesi veya yan etkisi yoktur. Yaban mersini hapını uzun süreli kullanılsa bile hiçbir yan etkisi olmadığı aynı zamanda yaban mersini hapı ile beraber alınan diğer ilaçlarla, besinlerle bilinen bir etkileşimi bulunmamaktadır.

  ]]>
  Kırmızı Yaban Mersini https://www.yabanmersini.gen.tr/kirmizi-yaban-mersini.html Sun, 02 Dec 2018 05:14:24 +0000 Kırmızı Yaban Mersini, genellikle Kuzey Amerika'da bataklık bölgelerde yetişen, yerde kökler salarak uzanan, uzun gövdesi olan, ilkbaharda uçuk pembe çiçekler açıp yazın dökülen bu çiçeklerin yerine kırmızı meyveler çık Kırmızı Yaban Mersini, genellikle Kuzey Amerika'da bataklık bölgelerde yetişen, yerde kökler salarak uzanan, uzun gövdesi olan, ilkbaharda uçuk pembe çiçekler açıp yazın dökülen bu çiçeklerin yerine kırmızı meyveler çıkaran bir bitki çeşididir. Kuzey Amerika yerlileri bu bitkiyi bir boya kaynağı olarak kullanıp aynı zamanda bu bitkinin suyunu da severek içmişlerdir. Kırmızı yaban mersini suyu oldukça asitli olduğundan su ve şeker katarak içmişlerdir. Kırmızı yaban mersininin yüksek miktarda C vitamini içermesi ve meyve, sebze ve tüm bitkiler arasında antioksidan bakımından en çok kapasiteye sahip olması sebebiyle insan sağlığına olumlu katkıları oldukça çoktur. Kırmızı yaban mersininin taze meyvesinin yanı sıra kurutulmuş meyvesi ülkemizde daha çok tüketilmektedir. Uzmanların önerisi ile bir çok hastalığa şifa kaynağı olan kırmızı yaban mersininin tüketim oranı oldukça yüksektir. Kırmızı yaban mersininin insan sağlığına ne gibi faydaları olduğuna hep birlikte göz atalım.

  Kırmızı yaban mersininin insan sağlığına yararları 
  • Kolesterol: Kırmızı yaban mersini içerisinde bulunan resveratrol adlı antioksidanlar damar tıkanıklığına sebep olan kötü kolesterolü düşürüyor. C vitaminden kat kat fazla antioksidan özelliğine sahip olan resveratrol, yağlı yemek yiyen kişilerin kolesterol dengesini sağlamada yardımcı oluyor.
  • Kalp sağlığı: Kırmızı yaban mersini içerisinde bulunan antosiyanin isimli bileşen kalp hastalıkları riskini azaltıp kalp sağlığını koruyor. 25-45 yaş arası yaklaşık 94000 kadının katılımıyla yapılan bir araştırmada her hafta 3 kase ya da daha fazla kırmızı yaban mersini tüketen kadınların, tüketmeyenlere oranla kalp krizi yaşama ihtimalinin %35 daha az olduğu gözlemlenmiştir.
  • Kanser: Kanser riskini yükselten ve hücre yapısını bozan serbest radikalleri nötr hale getiren kırmızı yaban mersini, kanserden korunmak ve oluşmuş tümörün gelişimini engellemek için oldukça yararlı bir bitkidir.
  • Göz sağlığı: C vitamini, A vitamini ve çinko bakımından oldukça zengin olan kırmızı yaban mersini, sarı nokta, gece görüşünde azalma ve retina rahatsızlığı gibi göz problemlerinin oluşmasını veya oluşmuş ise ilerlemesini durdurma etkisine sahiptir.
  • Kan şekeri: Kırmızı yaban mersini tüketmek vücuttaki insülin direncini artırıp kan şekerinin birden bire artmasını engelliyor. Bu sebepten dolayı diyabet hastalarının bol miktarda kırmızı yaban mersini tüketmesi uzmanlar tarafından sıkça öneriliyor.
  • Kilo verme: Tokluk hissini sağlayan besin lifi bakımından oldukça zengin olan kırmızı yaban mersini yeteri kadar tüketilirse fazla yemek yemeyi önler ve kilo vermede yardımcı olur.
  • Hafıza: Kırmızı yaban mersini antioksidan bakımından zengin olması sebebiyle insan beyninin korunmasında önemli rol oynayıp düşünme yeteneğini, öğrenmeyi ve hafızayı kuvvetlendiriyor. Yaş ortalaması 75 olan bir grup insan üzerinde yapılan araştırmaya göre 10 hafta boyunca her gün kırmızı yaban mersini suyu içenlerin hafızalarında gelişme kaydedildiği, unutkanlık durumunun azaldığı gözlemlenmiştir. 
  ]]>
  Yaban Mersini Neye İyi Gelir https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-neye-iyi-gelir.html Mon, 03 Dec 2018 04:19:37 +0000 Yaban Mersini Neye İyi Gelir, Yaban mersini faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olsa da, diğer meyve ve sebzelerden ayıran en önemli özelliği "antioksidan" kapasitesi en yüksek olan besin olmasıdır. Bunun yanında yaban mersini Yaban Mersini Neye İyi Gelir, Yaban mersini faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olsa da, diğer meyve ve sebzelerden ayıran en önemli özelliği "antioksidan" kapasitesi en yüksek olan besin olmasıdır. Bunun yanında yaban mersininin diğer faydalarını şöyle sıralayabiliriz;
  • İdrar yolu enfeksiyonlarını temizler; yaban mersini doğal antibiyotik özelliği sayesinde idrar yolundaki bakterileri temizler,
  • Göz ile ilgili birçok soruna iyi gelir; içeriğindeki antosiyanin sayesinde katarak, miyop, göz kuruluğu gibi hastalıklara iyi gelir. 
  • Kan şekerini düzenlemeye yardım eder; düzenli kullanımda regüle kan şekeri salgılamaktadır.
  • Beyin sağlığını korumada yardımcıdır; içeriğinde ki vitamin ve mineraller sayesinde beyin hücrelerini ve sinirlerini korur. Hafızayı güçlendirir ve alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyucudur.
  • Lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenler, özellikle kabızlık sorunu yaşayanlar üstünde çok başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca içerisinde bulunan bakır ve fruktoz sindirimi hızlandırıcı özellik taşır.
  • Kalp sağlığını korur. Ayrıca düzenli olarak yaban mersini kullananlar enos enzim seviyesi yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu enzimin yüksek olması yine kalp sağlığında koruyucu özellik taşımaktadır.
  • İnsan metabolizmasını düzenleştirici ve sakinleştirici özellik gösterir. Yaban mersinin rengi içeriği konusunda bilgi verir, ne kadar koyuysa o kadar içeriği zengindir.
  • Özellikle koloni karaciğer ve rahim kanserine iyi gelmektedir.
  Yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici özellik taşımaktadır. Kansere karşı vücudu enzimleri aktif hale getirmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etki göstermektedir. Bayanların regl dönemlerinde ağrıları azalttığı gözlemlenmiştir. Yüksek derecede besleyici olmasına rağmen kalori oranı çok düşüktür. Diyet listelerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Taze olarak tüketildiğinde kanın temizlenmesinde yardım eder. Kolesterolü düşürür. Damar sertliğini önler. Göz yorgunluğunu giderir, miyop ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller, gece körlüğünü ortadan kaldırır. Ağız içi yaralarını iyileştirir. Mide kramplarını ve ülseri önler. Yaşlılık nedeni ile oluşan tahribatları azaltır. Pektin içeriği yüksektir. Damar yumuşaklığı ve gözlerin geçirgenliğini artırır. Varis ve basur rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Yağ oranı yüksek olan bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar. Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir. Günde en az bir kase yaban mersini yemek kalp rahatsızlıklarına karşı vücudu korur daha sağlıklı bir hayat yaşamamızda katkısı oldukça yüksektir.

  Yaban mersininin kullanma tarihleri çok hızlı geçtiği için genellikle dondurulmuş yaban mersinleri tüketilmektedir. Dondurulmuş yaban mersini ile taze yaban mersininin aynı vitamin ve minerallere sahip ancak bu besinler dondurulduktan sonra besin değeri biraz daha düşmektedir. Yalnız taze yaban mersini bulamazsanız dondurulmuş olanları da alabilirsiniz. Sonuçta miktarları azalsa da dondurulmuş yaban mersininin besin değeri oldukça yüksektir.
  ]]>
  Yaban Mersini Kapsülü https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-kapsulu.html Mon, 03 Dec 2018 13:17:30 +0000 Yaban mersini kapsülü: Yaban mersini Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Amerika'da kayalık dağlardan da gelen uzun ömürlü bir bitkidir. Yaban mersini bir çalı bitkisidir. Yaban mersini, 30-35 cm yükseklikte, kışın yapraklarını döken b Yaban mersini kapsülü: Yaban mersini Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Amerika'da kayalık dağlardan da gelen uzun ömürlü bir bitkidir. Yaban mersini bir çalı bitkisidir. Yaban mersini, 30-35 cm yükseklikte, kışın yapraklarını döken bir bitkidir. Bilberry ismiyle de tanınan yaban mersininin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Yaban mersini bitkisinin meyveleri bioflavonoid olan antosiyanidinler denilen biyolojik-aktif ve antioksidan olan bir grup bileşim içermektedir. Çok faydalı olduğundan dolayı kapsülü geliştirilmiştir. Yaban mersini kapsülü düzenli olarak tüketildiğinde vücuda bir çok faydası vardır. Amerika'da yaban mersini kapsülleri üretilmektedir. Aynı zamanda bu kapsüller antosiyanidin içerecek şekilde üretilmiştir. Yaban mersininin tazesin de hangi bileşenler ve vitaminler bulunuyorsa kapsülünde de aynı bileşenler ve vitaminler bulunmaktadır. Yaban mersini kapsülü yaban mersinini taze bir şekilde elde edemeyenler için yapılmış bir alternatiftir. Rahat kullanımı, rahat yanında taşınması ve uygun fiyatı ile eczanelerde yer almaktadır.Yaban mersini kapsülü kullanımı doktor kontrolü altında olmalıdır. Özellikle bebek emziren annelerde ve hamile anne adaylarında doktor izni olmadan hiçbir hap kullanılmamalıdır. Yaban mersini kapsülü düzenli olarak yaklaşık 1 ay kullanıldıktan sonra faydalarını göstermektedir.

  Yaban mersini kapsülü faydaları:
  • Kişide kan şekerini düzenlemeye fayda sağlamaktadır.
  • Doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolları hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Kişide göz bozukluklarına ve görme kayıplarını önleyici özelliği vardır.
  • İçeriğinde bulundurduğu vitaminler ile beyin sağlığına fayda sağlamaktadır.
  • Kalp ve damar hastalıklarından kişiyi korumaktadır.
  • Kişide sindirim sistemini düzenlemektedir.
  • Pterostilben, ellagic asit içeriğine sahip olan yaban mersini kapsülü kişiyi kansere karşı korumaktadır.
  • Enerji metabolizmasını düzenler ve kişiyi sakinleştirir.doğal antidepresan olarak bilinen yaban mersini kapsül olarak da aynı etkilere sahiptir.
  • Bayanlara özel adet düzensizliklerinin düzen bulmasına yardımcı bir üründür.
  • Yaban mersini kapsülü yağlı bileşenlerin vücuttan atılmasında önemli rol oynamaktadır.
  • Kişide kan kolesterolünü düşürmektedir.
  • Kalp krizi riskini ve felç riskini azaltmaktadır.
  ]]>
  Yaban Mersini Yağı https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-yagi.html Tue, 04 Dec 2018 08:15:48 +0000 Yaban mersini yağı, boyu bir ve beş metre arasında olan, çok sık yapraklara sahip bir bitki çeşididir. Beyaz çiçekleri olan yaban mersin bitkisinin, mavimsi siyah renkte, yuvarlak meyveleri vardır. Bu bitkinin ana vatanı Akdeniz Yaban mersini yağı, boyu bir ve beş metre arasında olan, çok sık yapraklara sahip bir bitki çeşididir. Beyaz çiçekleri olan yaban mersin bitkisinin, mavimsi siyah renkte, yuvarlak meyveleri vardır. Bu bitkinin ana vatanı Akdeniz ülkeleridir. Ülkemizde yabani olarak Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Yaban mersini antioksidan içeriği çok yüksek bir bitkidir. Yaban mersin bitkisinin yapraklarında acı maddeler, reçine, tanene ve uçucu yağlar bulunmaktadır. Meyvelerinde ise asit, şeker, A vitamini ve bol miktarda tanen bulunmaktadır. Yaprakları her mevsim yeşil kaldığı için istenildiği zaman toplanabilir. Fakat eter yağı içerdiğinden en çok Mayıs ve Eylül aylarında toplanması daha faydalı olur. Yaban mersin yaprakları, toz haline getirilip aktarlarda baharat olarak satılmaktadır. Ayrıca bu bitkinin yapraklarından elde edilen yağı, bir çok amaçla kullanılmaktadır.

  Yaban Mersini YağıYaban mersin yağının faydaları
  • Mide ağrılarına faydalıdır.
  • Nezleyi giderici özelliği vardır.
  • Egzama hastalığına fayda sağlar.
  • Yaraların hızlı iyileştirmede etkisi vardır.
  • Kan şekeri oranını dengeler.
  • İdrar yolları iltihaplarını giderir.
  • Cilt için çok yararlıdır. Cilde parlaklık ve canlılık verir. Aynı zamanda cilt hücrelerini yeniler.
  • Sinir sistemini dengeleyici özelliği vardır.
  • Mesane iltihaplarını giderir.
  • Boğazda ve ağızda oluşan iltihapları kurutucu etkisi vardır.
  • Verem ve bronşit hastalığına faydalıdır.
  • Akciğerde oluşan iltihapları kurutur.
  • Sivilce, akne ve çıban gibi cilt sorunlarını ortadan kaldırır.
  • Uykusuzluk sorunlarını giderir.
  • Şeker hastalarına fayda sağlar.
  • Mikropları öldürücü etkisi vardır.
  • İshali keser.
  • Bel soğukluğuna iyi gelir.
  • Göğüslere masaj şeklinde uygulandığında büyütücü etkisi vardır.
  Bir çok faydası bulunan yaban mersin yağının, bir kaç damla su içerisine katılarak veya masaj yapılarak vücuda uygulayabilirsiniz. Fakat aşırı kullanımda bağırsak ve mide rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Doğru bir şekilde kullanıldığı zaman hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.
  ]]>
  Yaban Mersini Cilde Faydaları https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-cilde-faydalari.html Wed, 05 Dec 2018 04:57:58 +0000 Yaban Mersini Cilde Faydaları, antioksidanlar cildimizdeki kırışıklık, hasar ve bozulmalara neden olan serbest radikalleri engeller ve cildinizi korur. Genel de yoğurt ile birlikte diyetlerde vücudu toksinlerden arındırmak aç Yaban Mersini Cilde Faydaları, antioksidanlar cildimizdeki kırışıklık, hasar ve bozulmalara neden olan serbest radikalleri engeller ve cildinizi korur. Genel de yoğurt ile birlikte diyetlerde vücudu toksinlerden arındırmak açısından önerilen bu doğal mucizeyi cildiniz içinde kullanmalısınız. 

  Cildimizin renk tonunu düzenleyen, daha çok sağlıklı ve daha çok genç kalmasını sağlayan yaban mersini meyve reyonlarında bazı büyük süpermarketlerde olduğu gibi, kuru yaban mersinini de aşağı yukarı tüm aktarlardan temin etmemiz mümkündür. 

  Yaban mersini cilde faydaları;

  • Zengin antioksidan kaynağı ile birlikte serbest radikallerle savaşır
  • Bol miktarda A, C ve K vitaminleri taşır. Cildin beslenmesi bakımından çok faydalı vitaminlerdir.
  • Manganez bakımından zengin olduğu için metabolizmayı iyi bir şekilde hızlandırır.
  • Yüksek fiber dokusu sayesinde sindirimi gayet kolaydır.
  • Fosfor, magnezyum ve potasyuma sahip olduğu için yaşlanma karşıtı etki gözükür.
  • Ciltte iltihapların oluşumunda engelleyici nitelik taşır.
  • Çürümeyi derinlemesine önler.
  • Kılcal damarları güçlü hale getirir.
  • Cilt hücrelerinin yenilenmesini fazlaca hızlandırır.
  • Cilt daha elastik olur.
  • Kolajen üretimini iyi bir şekilde hızlandırır.
  • Sebum seviyesini düzelterek aknelerin oluşumuna engel olur.

  Yaban Mersini İçeren Doğal Cilt Maskeleri

  Yaban Mersini ile Yoğurt Yüz Maskesi

  Yaban mersini ve yoğurtla yapılan yüz maskesi cildinize bakım yapar, gençleştirir ve ölü hücrelerden kurtarır. Yoğurdun içerisindeki laktik asit ölü hücrelerin ciltten uzaklaşmasına yardımcı olurken yaban mersini de hasarlı cilt hücrelerine bakım yapar.

  Malzemeler

  • 10 tane yaban mersini
  • 1 yemek kaşığı ölçüsünde yoğurt

  Hazırlama ve Uygulama

  • Bir çatal yardımı ile yaban mersinlerini ezerek püre haline getiriniz.
  • Yoğurdu da ezilmiş olan yaban mersinlerine ekleyin ve karıştırın.
  • Temizlenmiş olan yüzünüze ve boynunuza hazırladığınız karışımı uygulayın.
  • 15 dakika bekleyerek ılık suyla durulayın.
  • Havlu ile yumuşak bir şekilde kurulayın ve genellikle kullandığınız bir nemlendiriciniz varsa onu uygulayın.

  Yaban Mersini, Zeytinyağı ve Bal maskesi

  Cildinizi pürüzsüzleştirecek olan bu maske ile aynı zamanda cildinizin ihtiyacı olan aşağı yukarı tüm beslenmeyi karşılayacak. Bal cildinize ihtiyacı olan nemi vererek cildinizin elastikiyetini korur. Zeytinyağı cildinizin sağlığını sürdürmesi için gereken beslenmeyi ve nemi hapseder.

  Malzemeler

  • Çeyrek bardak ölçüsünde yaban mersini
  • 1 yemek kaşığı ölçüsünde bal
  • 1 yemek kaşığı ölçüsünde zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı ölçüsünde toz şeker

  Yaban Mersini Cilde Faydaları

  Hazırlama ve Uygulama

  • Tüm malzemeleri blender ile birlikte çok akıcı olmayacak şekilde karıştırın.
  • Bu karışımı temiz yüzünüze ve boyun tarafınıza uygulayın. Bunu yaparken gözlerinizi koruyun.
  • Karışım ile yüzünüzü ve boynunuzu yumuşak bir şekilde ovalayın.
  • Bu şekilde 5-10 dakika süresince karışımın cildinize işlemesini bekleyin.
  • Ilık su ile durulayın. Daha sonra soğuk su ile bir şok uygulayın.
  • Genellikle kullandığınız serum ya da nemlendiriciyi uygulayabilirsiniz.
  ]]>
  Yaban Mersini Şeker Hastalığı https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-seker-hastaligi.html Wed, 05 Dec 2018 14:54:10 +0000 Yaban mersini şeker hastalığı; Yaban mersini veya ayı üzümü olarak bilinen bu bitki fundagiller familyasından olan ve  ılıman iklimlere uyum sağlayan bir üzümsü meyve türüdür. Bitkinin anavatanı, Kuzey Yarım kürenin dağ Yaban mersini şeker hastalığı; Yaban mersini veya ayı üzümü olarak bilinen bu bitki fundagiller familyasından olan ve  ılıman iklimlere uyum sağlayan bir üzümsü meyve türüdür. Bitkinin anavatanı, Kuzey Yarım kürenin dağlık ve serin bölgeleridir. Genel olarak Amerika'daki Rocky Dağları, Kuzey Avrupa ve Türkiye'de, Karadeniz Bölgesi rakım olarak yüksek olan ormanlık ve fundalık  bölgelerinde yabani formda değişik tipleri bulunmaktadır. Yaban mersini özellikle Amerika'da 1906 yılında başlatılan ıslah çalışmaları sonucunda, doğadaki yabani formlarına göre çeşitlere ayrılmıştır. Özellikleri açısından daha üstün niteliklere sahip olduğu görülmüştür.

  Yaban mersini Şeker hastalığı kullanım şekilleri ;

  Sağlıklı herhangi bir insan için yaban mersini meyvesinden maksimum fayda sağlamak istiyorsa her gün en az 150 gram, taze yaban mersini tüketmesi gerekmektedir. 

  Bir kilogram Taze Yaban mersinine karşılık gelen ürünler;
  • Bir kilogram şoklu yaban mersini,
  • 100 gram yaban mersini kurusu,
  • 800 gram Şekersiz yaban mersini şurubu,
  • 800 gram Şekersiz marmelat şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları,
  Yaban Mersini Şeker HastalığıYaban mersini Şeker hastalığı;

  Yaban mersini meyvesinin içeriğinde kendiliğinden bulunan insüline benzer maddeler insanlardaki kan şekeri seviyesini düşürdüğünden özellikle diyabet hastaları tarafından tüketilmesi gereken bir besindir. 

  Yaban mersini kurusu; Yaban mersininin birçok faydası bulunmaktadır. Bunların başında Diyabet Hastalıkları gelir. Şeker hastalarında kan şekerini düşürücü yani dengeleyici etkisi sayesinde hastalığın vereceği sıkıntılardan etkilenmeden yaşamak mümkün hale gelir. Yaban mersini kurusu, olarak tüketildiğinde dikkat edilmesi gereken hazır ürünler kullanıldığında içerisinde kimyasal maddeler içermemesidir. Yaban mersininin şeker hastalığındaki faydalarının ülkemizde bilinmesi ve kullanılmak istenmesi birçok aktar ve büyük alışveriş merkezleri tarafından suistimal edilerek sağlık için uygun olmayan ürünleri müşterilerine sunmaktadır. o yüzdende özellikle bizim ülkemizdeki gelişmişlik standardının eksik olduğu bölgelerde bu tür satıcılardan dolayı şeker hastaları çok büyük sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadır. ayrıca akdeniz bölgesinde yetişen turnayemişi bitkisini sanki yaban mersini gibi satışa sunmalarından kaynaklıdır. 

  Pierre Haddad, Montreal Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyelerinden birisidir. Çalışma hayatının son dönemlerinde çalıştığı bilimsel araştırmasında, yaban mersini bitkisinin meyvesinin yapraklarından elde edilen suyun, özellikle şeker hastası farelerde yapılan deneyler ile hastalığın ilerleyişinin durduğu gözlemlenmiştir. Bu şeker hastalığının farelerde ilerlemesinin durması insan hastalarda da aynı etkiyi yaratacağı kanaatine varılmıştır. Nedeni de farelerin kromozom sayılarının insanlar ile aynı olmasıdır. 

  Profesör Pierre Haddad Yaban mersini suyunu, kullandığı meyvenin yapraklarından elde ettiği bir bakteri ile transformasyona uğratarak bu sayede son derece gelişmiş ve etkili bir antioksidan elde etmiştir. Elde ettiği antioksidanı, ileri derecede şişmanlık ve  şeker hastası olan fareler üzerinde denediğinde, farelerdeki hastalıkların kritik değerlerde seyreden kan şekeri seviyesinin normale döndüğü görülmüştür. Ayrıca şişmanlık hastalığının da ilerleyişinin yavaşladığı gözlemlenmiştir.
  ]]>
  Yaban Mersini Tohumu https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-tohumu.html Wed, 05 Dec 2018 15:59:29 +0000 Yaban Mersini Tohumu; organik maddelerce zengin ve asitli topraklarda daha iyi yetişir. Baz karakterli ve kireçli toprakları sevmez. Yaban mersini tohumu, dikimi yapılacak toprağın pH değeri 5-5,5'tan daha yüksek ise öncelikle bu top Yaban Mersini Tohumu; organik maddelerce zengin ve asitli topraklarda daha iyi yetişir. Baz karakterli ve kireçli toprakları sevmez. Yaban mersini tohumu, dikimi yapılacak toprağın pH değeri 5-5,5'tan daha yüksek ise öncelikle bu toprağın ıslah edilmesi gerekmektedir. Yaban mersini tohumu, toprak ıslahı için 100-150 gram toz kükürt toprağa karıştırılmalıdır. Yaban mersini tohumu için bu her iki üç yılda bir tekrarlanmalıdır. Yaban mersini tohumu dört aylık bir yetişme sürecine ihtiyaç duymaktadır. Yaban mersini tohumu Marmara ve Karadeniz bölgesinde yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Yaban mersini tohumu son derece dayanıklıdır. Yaban mersini tohumu eksi 26 dereceyle, eksi 29 dereceye kadar dayanabilir. Yaban mersini tohumu ışıktan hoşlanan bir bitkidir. Yaban mersini tohumu, sıcaklık 37 derecenin üzerinde seyrederse yapraklarında yanıklar oluşabilir. Yaban mersini tohumunda, yaz aylarında özellikle yanıkların oluşmaması için serin ve nemli olan yüksek rakımlı bölgelerde yetiştirilmesi daha doğru olur. Yaban mersini tohumunu soğuktan ve dondan korumak için ilkbaharda dikiminin yapılması gerekmektedir. 

  Yaban mersini tohumu, kışı çok sert geçmeyen Marmara ve Karadeniz Bölgesi'nde sonbaharda dikimi yapılabilir. Yaban mersini tohumu çok derine dikilmemelidir. Yaban mersini tohumu, dikiminin ardından bir yıl içerisinde çiçek ve meyve vermeye başlar. Fakat ilk yıl açan bütün çiçekler koparılmalıdır. Bunun nedeni kök sisteminin güçlenmesinin sağlanmasıdır. Yaban mersini tohumundan ilk ürün üçüncü yılda alınmalıdır. Yaban mersini tohumu mineral tuzlarına karşı çok hassastır. Yaban mersini tohumunda sülfat formüllü azotlu gübreler tercih edilmelidir. Yaban mersini tohumunun gübrelenmesinde üre, kükürtle kaplanmış üre yada  amonyum sülfat ile kaplanmış gübreler tercih edilmelidir. Yaban mersini tohumları toprak iyice sıkılaştıktan sonra gübrelenmeye başlanmalıdır. Yaban mersini bitkisi gelişme döneminde haftalık olarak 25-40 milim suya ihtiyaç duymaktadır. Yaban mersini tohumunun, sulama ihtiyacı Mayıs ve Eylül  aylarında en yüksek seviyeye çıkmaktadır. Bu dönemde 400-650 milimlik bir suya ihtiyaç duyar. Su ihtiyacını doğal yollarla yani yağmurla karşılanamıyorsa damlama veya Spring sulama metotları ile bitki sulanmalıdır. Yaban mersini tohumu çok fazla budama ihtiyaç duymayan bir bitkidir. Sonbaharda ya da ilkbaharda budama yapılabilmektedir. Yaban mersini meyveleri olgunlaşmaya başladıktan sonra aralıklarla hasat yapılmalıdır.

  Yaban Mersini TohumuYaban Mersini Tohumu Faydaları;

  Yaban mersini tohumunun ishal giderici özelliği vardır. Bayanların adet dönemlerinde ağrıları azaltır ve adeti düzene sokar. İdrar yolu enfeksiyonlarını engeller, kansere karşı koruyucudur. Antioksidan özelliği vardır. Yağlı bileşiklerin vücuttan atar. Kanı temizler, kan şekerini düşürerek, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kolesterolü düşürür, kalp krizi riskini azaltır, göz rahatsızlıkları engeller. Kılcal damar çatlamasını ve gece körlüğünü ortadan kaldırır. Kabızlık, bulantı, mide krampları ve ülserleri önler. Damar sertliğini önler. Varis ve basuru iyileştirir. Sakinleştirici özelliği vardır. Ağız içi yaralarına iyi gelir.

  Yaban Mersini Tohumu Çayı;

  1-1,5 bardak yaban mersini tohumunu bir bardak kaynamış su içerisine koyup 7-10 dakika kadar demlenmesi için beklenir. Düzenli olarak her gün bir bardak içilir.

  Yaban Mersini Tohumu Zararları;

  Yaban mersini tohumu, uzun süreli kullanımlarda içerisinde bulunan tanen nedeniyle aşırı kilo kaybına, kas spazmlarına ve hatta ölüme bile sebebiyet verebilir. Yaban mersini tohumunun pıhtılaşmayı önleyici özelliğinden dolayı adet dönemlerinde aşırı kanamalar meydana gelebilir. Pıhtılaşmayı önlediği için kan kaybını artırabilir. Kan şekerini düşürdüğü için düzenli olarak şeker ilacı kullanan kişilerin dikkat etmesi gerek]]> Yaban Mersini Suyu https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-suyu.html Thu, 06 Dec 2018 09:00:30 +0000 Yaban mersini suyu, Meyvenin en çok tüketilen halidir. Yaban mersini ayrıca kurutulmuş olarak ve taze olarak da tüketilmesine rağmen piyasada en çok suyu sıkılmış halde bulunur. Marketlerde bulmak biraz zordur. Ayrıca pazarla Yaban mersini suyu, Meyvenin en çok tüketilen halidir. Yaban mersini ayrıca kurutulmuş olarak ve taze olarak da tüketilmesine rağmen piyasada en çok suyu sıkılmış halde bulunur. Marketlerde bulmak biraz zordur. Ayrıca pazarlarda bulmak da neredeyse imkansızdır. Kurutulmuş hali bazı aktarlarda bulunsa da yaban mersini suyu genellikle sanal marketlerde bulunur ve ortalama fiyatı litre başına 15 TL' dir. 

  Yaban mersini Kuzey Anadolu'nun kuzeye bakan yüksek yamaçlarında doğal olarak yetişir. Rakımı 1000 ile 1500 metre yükseklikte ormanlık alanlarda bulunur ve köylü halk tarafından toplanır ve suyu sıkılmak üzerine yine bölgede bulunan fabrikalara satılır. Suyunun çıkarılma sebebi çok yumuşak ve hassas bir dokusu bulunduğundan çabuk ezilme ve bozulmaya müsait olmasıdır. Bu nedenle meyve saf haliyle satılmak yerine suyu çıkarılarak satılır. 

  Yaban mersini suyunun piyasada çok fazla bulunmamasının 2 sebebi vardır; 

  Bunlardan birincisi alıcısının çok az olmasıdır. Türkiye iklim olarak yaban mersini konusunda şanslı olmasına rağmen yaban mersini bilinmiyor. Çoğu insan ismini duyduğu halde nasıl bir meyve olduğu konusunda fikir yürütemiyor. 
  Bir diğer sebebi ise yetişme alanının sınırlı olması ve toplayan insanların kendi tüketimidir. Yetişme alanları genellikle dağlar ve ormanlar olduğu için yerleşim yerlerine uzak kalması yaban mersini tarımının yapılmamasına neden olur.

  Yaban mersini suyu yapmak meyveyi taze olarak tüketmekten daha idealdir. Çok sulu ve şekerli bir meyve olan yaban mersininden elde edilen suyu genellikle sporcular tüketir. Bunun nedeni doğal şeker içermesi ve enerji değerlerinin yüksek olmasının yanı sıra bir avuç yaban mersininden elde edilen suda bir portakaldan daha fazla C vitamini olmasıdır. Gribe karşı muhteşem bir kalkan olan yaban mersini ilkbaharda yetiştiği için suyu çıkarılarak saklanır ve böylece raf ömrü uzamış olur. Sonbahar ve kış için çocuklara verilmesi önerilir. Yaban mersini suyu içen çocuklar hastalıklara karşı daha dirençli olurlar ve gelişimleri de daha sağlıklı olur.

  Yaban Mersini SuyuYaban mersini suyu yaparken iki yol vardır; 
  • Bunlardan biri direkt olarak makineye atıp posasıyla suyunu ayırmak ve çıkan suyu saklamaktır. Buzdolabına girdiğinde tüketim süresi ortalama 10 gün iken dondurulduğunda aylar sonra bile tüketilebilir.
  • İkinci bir yol ise az şekerle reçel yapmaktır. Böylece çok uzun süre dayanabilir. İstenildiğinde sulandırılarak yaban mersini suyu elde edilir. Bu daha çok geleneksel yöntemlerden biridir. 
  Her nasıl tüketilirse  tüketilsin yaban mersini suyu her yaştan her insana sağlık için önerilir.  
  ]]> Yaban Mersini https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini.html Fri, 07 Dec 2018 04:33:22 +0000 Yaban mersini ılıman iklim koşullarında yetişen, meyve türleri arasında yer alan ve üzümler grubunda yer alan bir türdür. Yaban mersininin 3 farklı türü bulunmaktadır. Bunlar; yüksek boylu, alçak boylu ve tavşan gözü yaban Yaban mersini ılıman iklim koşullarında yetişen, meyve türleri arasında yer alan ve üzümler grubunda yer alan bir türdür. Yaban mersininin 3 farklı türü bulunmaktadır. Bunlar; yüksek boylu, alçak boylu ve tavşan gözü yaban mersini olmak üzere 3 farklı türdedir. Yaban mersininin Amerika başta olmak üzere birçok Avrupa ülkelerinde de tarımı yapıldığı görülmektedir. Yaban mersini günümüzde ticari amaçlar için yetiştirilen bir türdür. Islah çalışmaları ile yaban mersininin yeni türlerini geliştirme çalışmaları da yürütülmektedir. Yeni üretilen türler daha iri, daha sulu ve daha tatlı olma özellikleriyle bilinirken hastalıklara karşı ve zararlı organizmalara karşı da daha dayanıklı olmalarıyla tanınmaktadır. Yaban mersini iklimsel özellikler bakımından Doğu Karadeniz bölgesindeki Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Samsun ve Sinop'un yüksek dağlarında yetiştiriciliği yapılmaktadır. Daha çok asil toprakları tercih eden bir meyvedir. Yaban mersini taze olarak tüketilebildiği gibi, reçel ya da pekmez olarak da tüketilmektedir. Yaban mersininin ana vatanı Karadeniz olarak bilinmekte ve topraklarının asitli olması nedeniyle de bu topraklarda yetişmektedir. Bu bölgenin toprak ve iklim koşulları yaban mersini yetiştiriciliğe oldukça uygundur. Ayrıca bu bölgede yaban mersini yetiştiriciliği önemli bir paya sahip ve bölgenin vazgeçilmez tarımsal faaliyetlerinin de başında gelmektedir.

  Yaban Mersini Özellikleri
  • Yaban mersini sopa şeklinde sürgünleri bulunan ve 10-20 yıl kadar yaşayabilen bir türdür. Fakat yaban mersininin bu sürgünleri 5-7 yıl sonra budanarak çıkarılması gerekmektedir. 
  • Yüksek boylu yaban mersini 120-130 cm uzunluğa kadar gelişim gösterebilmektedir.
  • Alçak boylu yaban mersini ise 90 cm kadar uzamaktadır.
  • Tavşan gözü yaban mersini ise oldukça kuvvetli bir gelişme göstererek 610 cm kadar uzadığı görülebilmektedir.
  • Yüksek boylu yaban mersininin kökleri ince ve lifli bir kök yapısı bulunmaktadır.
  • Alçak boylu yaban mersininin kök kılı bulunmamakla birlikte oldukça ince ve lifli bir yapısı bulunmaktadır.
  • Yaban mersininin gözleri yaz sonlarında ve sonbahar aylarında oluşum göstermektedir.
  • Yaban mersini çiçeklerinde 5 çanak yaprak, 5 taç yaprak, 10 erkek organ ve 1 dişi organ içerdiği bilinmektedir.
  • Yaban mersini meyvesinin tutması için tozlanmaya ihtiyacı vardır.
  • Yaban mersininde tozlanma işlemi böceklerle gerçekleşmektedir. Bunun nedeni ise yaban mersininin böcekleri kendisine çeken oldukça hoş ve nektar içeren çiçek özelliğine sahip olmasıdır.
  • Yaban mersini üzerinde polenler özelliği bakımından oldukça ağırdır ve yapışkandır. Ayrıca rüzgarla bile hareket etmezler.
  Yaban MersiniYaban Mersini Faydaları
  Karadeniz bölgesinde yetiştirilen ve oldukça zor bir meyve olan yaban mersinin sağlığa farklı faydaları bulunmaktadır. Çayı, reçeli, pekmezi bulunan ve taze olarak da tüketilebilen yaban mersini faydaları şunlardır;
  • Yaban mersini kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.
  • Yaban mersini doğal bir antibiyotik özelliği taşır. Bu yönüyle de idrar yollarını temizlemeye yardımcı olmaktadır.
  • Yaban mersini yüksek miktarda antosiyanin içerir. Bu özelliği ile de görme kaybını önlemeye yaramaktadır. Ayrıca birçok göz hastalığına da faydalı olmaktadır.
  • Yaban mersini içerdiği birçok besin maddesi ile beyin hücrelerini koruma ve hafızayı güçlendirme özelliğine de sahip olarak tanınır. En önemlisi de alzheimer hastalığına karşı çok önemli bir koruyucudur.
  • Sinirleri korumaya ve yatıştırmaya yardımcı olur.
  • Yapılan araştırmalara göre yaban mersini tüketmenin çocukların öğrenme kapasitelerini yükselttiği de kanıtlanmıştır.
  • Bilindiği gibi lif oranı yüksek ve antioksidan özelliği de taşıyan yaban mersini kolesterol seviyesini düşürme özelliğine sahiptir.
  • Kalp sağlığını koruyan bir meyvedir.
  • Yaban Mersini Faydaları https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 22:48:48 +0000 Yaban mersini faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış ve birçok hastalığa da iyi geldiği saptanmıştır. Yaban mersini taze olarak, yapraklarından, reçel ya da pekmezinden faydalanılan bir meyvedir. Özellikle Doğu Karadeniz tar Yaban mersini faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış ve birçok hastalığa da iyi geldiği saptanmıştır. Yaban mersini taze olarak, yapraklarından, reçel ya da pekmezinden faydalanılan bir meyvedir. Özellikle Doğu Karadeniz tarımında önemli bir yere sahip olan yaban mersini kilosu 20-35 lira arasında satışa sunulmaktadır. Yaban mersini birçok kişi tarafından adı bile duyulmamış bir meyve türü olmasına rağmen, mide rahatsızlıklarından, şeker hastalığına, kalp rahatsızlıklarından kansere kadar birçok önemli rahatsızlığa faydası bulunmaktadır. Lif yönünden oldukça zengin olan yaban mersini, aynı zamanda protein, karbonhidrat ve C vitamini de içermektedir. Yaban mersini taze olarak yenilebilmesi ile birlikte, şurubu ve marmelatı da yapılabilmektedir. Çeşitli pasta, bisküvi, gofret ve kremalı bisküvilerde de kullanılmaktadır. Yaban mersini şurupları meyveli yoğurt üretiminde oldukça kullanılmaktadır. Yoğurt ve sütün içerisine karıştırılarak da tüketilebilen bir meyvedir. Ayrıca en önemli içeriklerinden birisi de antioksidanlar içermesidir. Yaban mersinini meyve olarak büyük marketlerden satın alabileceğiniz gibi, kuru olarak ta aktarlardan satın alabilirsiniz. Eczanelerde de tabletler şeklinde satılan bu ürünü marketlerden ve İnternet üzerinden de temin edebilirsiniz. Yaban mersini birçok hastalığa faydalı olan bir meyvedir ve bu yazımızda yaban mersini faydalarını sizlere anlatacağız.

   Faydalı olduğu hastalıklar
   • Varis, basur, romatizma ağrıları, damar sertliği, zayıf kılcal damarların güçlenmesi ve eklem rahatsızlıklarına karşı faydalıdır.
   • Göz yorgunluğu, miyop, göz tansiyonu, şeker hastalığından dolayı meydana gelen görme bozuklukları ve gözle ilgili katarakt gibi rahatsızlıklara karşı da çok faydalıdır.
   • Bulantı, mide krampları ve ülser gibi mideyi ilgilendiren hastalıklar için de oldukça fayda sağlamaktadır.
   Yaban Mersini FaydalarıYaban mersini genel faydaları ise şunlar;
   Kan şekerini düzenlemede, idrar yollarının temizlenmesinde yaban mersini oldukça faydalı ve tüketilmesi gereken meyvelerin başında yer almaktadır. Görme ve göz ile ilgili rahatsızlıklarda çok büyük faydaları sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İçerdiği A, B, C, antosiyaninler, magnezyum, selenyum, bakır, çinko, protein ve fosfor gibi besin maddeleri açısından zenginliği nedeniyle beyindeki hücreleri geliştirmekte ve beyin sağlığını da korumaktadır. Ayrıca sakinleştirici bir özelliği bulunan yaban mersini sinirleri de düzenlemektedir. Lif oranının yüksek olması ve antioksidanlar içermesi nedeniyle de kalp sağlığını korumak için oldukça faydalı bir meyvedir. Yaban mersini faydaları arasında sindirim sistemini düzenleyerek, kabızlığı da büyük ölçüde önlemesi yer almaktadır. Yaban mersini çağımızın en önemli hastalıklarından birisi olan kansere karşı da oldukça önemli bir koruyucudur. İshali giderme özelliği ile de tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Kanı temizleme, yağları vücuttan atma, kalp krizi riskini azaltma ve ağız içinde meydana gelen yaraları iyileştirme de yaban mersininin önemli faydaları arasında yer almaktadır. Ayrıca yaban mersini HIV Virüsünün de tekrarlamasını azaltmayı sağlamaktadır. Kansere karşı savaşma gösteren ELLAGIC-ASİT içeriği de yaban mersini meyvesinde oldukça zengindir. Ayrıca iltihapların da vücuttan atılmasını sağlayan en önemli meyveler arasında yer almaktadır. Birçok hastalık üzerinde etkisi bulunan ve bu derece zengin bir meyve olan yaban mersininin çayını ve meyvesini tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

   Taze olarak tüketmek istemiyorsanız, yapraklarını da çay yaparak tüketebilirsiniz. Yaban mersini faydaları için çay hazırlamak isterseniz 1 su bardağı suyu kaynatarak birkaç yaban mersini yaprağını içine atın ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ardından hazırladığınız çayı tüketebilirsiniz. Eğer bu işlemi hazırlamakta sizi zorluyorsa marketlerde hazır]]> Yaban Mersini Nasıl Kullanılır https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-nasil-kullanilir.html Fri, 07 Dec 2018 23:08:59 +0000 Yaban Mersini Nasıl Kullanılır, Ilıman ve tropik karakterli iklimlere daha yatkın olmuş çalı formunda bir bitki türüdür. Fundagiller familyasından, 20-50 santimetre boyunda çok dallı, odunsu bir bitkidir. Yabanmersin Yaban Mersini Nasıl Kullanılır, Ilıman ve tropik karakterli iklimlere daha yatkın olmuş çalı formunda bir bitki türüdür. Fundagiller familyasından, 20-50 santimetre boyunda çok dallı, odunsu bir bitkidir. Yabanmersini Kırmızıdan mor renge kadar dolgun ve etli meyveleri olan küçük bir çalıdır. Yaprakları ve meyveleri kullanılır. Kanser açısından son derece faydalı besinleri içermektedir. Yaban mersininin ishal giderici özellik taşıdığı, kadınlarda özel günlerde etkisini azaltarak ve düzene soktuğu, idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi verdiği, kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktif hale getirdiği, yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağladığı, taze olarak tüketilmesi halinde kanı temizlediği, kan şekerini düşürdüğü, kalp krizi riski ve HİV virüsünün tekrarlanmasını azalttığı, ayrıca sakinleştirici özelliğinin de olduğu ve iltihaplar için dezenfektan özelliği ile taşıdığı kanıtlanmıştır.

   Yaban Mersinin Kullanım Şekilleri;

   Yaban mersini sadece meyve şekliyle kullanılmaz. Çay üzümü'nün kullanım şekilleri içinde meyvesinden baharatlarına, ilaçlardan ekmeklere kadar geniş bir yapıya sahiptir. Diğer yandan reçel ve marmelat da oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. En popüleri arasında kullanım şekli, çayıdır. Yaban mersini, su, çay, şurup veya kapsülü olarak da kullanılabilir. Yaban mersininden her gün 1-2 su bardağı kadar yemek gerekir.

   • Meyve ve meyve suyu olarak tüketilir.
   • İlaç üretiminde kullanılır.
   • Pasta, çörek ve hatta meyveli ekmek üretiminde.
   • Baharat sanayisinde.
   • Çay olarak tüketilir.

   Yaban Mersini Nasıl KullanılırYaban Mersini Nasıl Kullanılır;

   Yaban mersini çayı nasıl hazırlanır;

   Gerekli Malzemeler;

   Kurutulmuş Yaban mersini

   Çaydanlık veya 1 bardak sıcak su.

   1 Bardak çay hazırlamak için;

   1 bardak kaynamış suya 2 şeker kaşığı yaban mersini kurusu katılıp üzeri kapatılarak 10-15 dakika demlenmesi için beklenmelidir.

   Çaydanlıkta hazırlamak için;

   Küçük bir çaydanlıkta suya 2 yemek kaşığı yaban mersini kurusu ilave edilir. Su kaynamaya başladıktan 2-3 dakika sonra çaydanlığı ateşten alınır. Çayınız kullanıma hazırdır. Yaban mersini çayını sabah ve akşam 1 bardak içilmesi daha etkili olacaktır. Fazla miktarda içilen çayın bir yan etkisi olmamaktadır. Dilerseniz çaya biraz tatlandırıcı ilave edebilirsiniz.

   ]]>
   Yaban Mersini Yetiştiriciliği https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-yetistiriciligi.html Sat, 08 Dec 2018 17:44:37 +0000 Yaban mersini yetiştiriciliği, yaban mersini ılıman iklimlere adapte olmuş üzümler sınıfına giren bir meyvedir. Bazı ülkelerin asitli topraklarında doğal olarak yetişmektedir. Kışında çok düşük sıcaklıklara Yaban mersini yetiştiriciliği, yaban mersini ılıman iklimlere adapte olmuş üzümler sınıfına giren bir meyvedir. Bazı ülkelerin asitli topraklarında doğal olarak yetişmektedir. Kışında çok düşük sıcaklıklara adaptasyonu sınırlı olsa da, sıcaklığın -30 derecenin altına düşmemesi halinde korumalı alanlarda yetiştiriciliği yapılabilir. Yaban türlerindeki meyveleri ekşi, küçük, bol çekirdekli ve dayanıklılığı az olmasına rağmen, kültüre alınmış olanların meyveleri daha iri, az çekirdekli, tatlı ve daha uzun dayanmaktadır. 

   Yaban mersini yetiştiriciliğindeki koşullar

   Sıcaklık: Don olmayan yerlerde en az 160 günlük yetiştirme periyodu isteyen bir bitkidir. -30 dereceye kadar olan soğuklara karşı dayanıklıdır.

   Gün uzunluğu: Yaz sonu ve sonbahardaki kısa günlerde meyve tomurcuklarının gelişimi artarken, uzun günlerde gelişimi az olur.

   Toprak koşulları: Organik maddelerden zengin olan asitli toprakları seven bir bitkidir. Yetiştiriciliğini yapmak için, doğal alanlara yakın olan yerler tercih edilmelidir. Bitki saçak kökleri fazla olan yüzlek kök yapısına sahiptir. Toprağın türüne göre, kökleri yerin bir metre altına kadar inebilir. Asıl kökleri toprak tabakasının üstten 25-30 cm lik kısmındadır. Yaban mersini fidanlarını dikmeden 6 ay önce toprağın tahlil edilmesi gerekir. Eşer PH dengesinin ayarlanması gerekiyorsa, 6 ay evvel kükürt uygulanmalıdır. Toprağın PH dengesi 5,5 üzerinde olursa, kükürt uygulaması yapılıp, toprağın asit dengesi değiştirilebilir. Kireçli topraklar ise kükürt uygulamasıyla yaban mersini yetiştiriciliğine uygun hale getirilemez. Toprağın PH dengesi yüksek olursa, demir ve çinko eksikliği olacağından yeni gelişen organlar etkilenir ve bitkinin gücü kaybolur.

   Yaban Mersini Yetiştiriciliği

   Dikim, aralık ve mesafeler: Ekim yapılacak olan yerdeki soğuklara bağlı olarak dikim ilkbaharda yapılabilir. Fidanlar olduğu yerdeki derinliklere göre dikilmelidir. Fazla derin dikim yapılmamalıdır. Dikimden sonra sıra boyunca 60-120 cm genişlikte ve 15-20 cm kalınlıkta maçlama yapılır. Dikim mesafesi sıra üstünde 120 cm, sıra arasında  300 cm olabilir. Sıralar arasındaki mesafe en az 250 cm olmalıdır. Bu mesafenin korunması hasatta işçilerin daha rahat çalışmasını sağlar. Güneşin az olduğu yerlerde, meyvelerin güneşten faydalanması için sıra üzeri 150 cm, sıra arası 200-250 cm olmalıdır. Sıra araları güney doğu yönüne bakmalıdır. Yaklaşık olarak bir dekar araziye 250-300 adet fidan dikilebilir.  

   Gübreleme: Bitkiden gereken verimin alınması için, gübreleme yavaş yavaş yapılmalıdır. Aşırı gübreleme bitkiye zarar verebilir, ölümüne neden olabilir. Tedbir için başlangıçta az gübre verilmeli, daha sonra toprak yapısına göre arttırılmalıdır. Bitki kolay çözünen ve sıvı olan gübrelere karşı hassastır. Gübre verilmesinde bitkinin kök kısmında belli yerde yoğunlaşma olacak şekilde olmasına dikkat edilmelidir. Yaban mersinine azotu nitrat şeklinde içeren gübre verilmemelidir. En uygun gübreler amonyum sülfat, kükürtle kaplanmış üre ve üredir. Fidanlar dikilirken açılan çukura gübre konulmaz. Dikimden sonra sulama ya da yağmurdan sonra toprağın sıkışmasıyla birlikte, bitki başına % 2 magnezyum içeren gübreden 30 gr verilir. İlk zamanlarda sulama fazla olursa, drenaj iyiyse yavaş çözünen azotlu gübreler verilebilir. Bitkinin kök kısmından 60 cm uzağına kadar açılan çizgiye gübre verilmelidir. Bu Nisan, Haziran, Eylül ve Ağustos'ta tekrarlanır. Gübreler yanlış seçilirse, fidanlar kuruyabilir. Bu yüzden yanmış hayvan gübresi ya da organik gübrelerin tercih edilmesi daha iyi olur. 

   Sulama: Verimli çağına gelen yaban mersini yıllık 2540 mm suya ihtiyaç duyar. Bunun çoğunluğu yağmurdan karşılanmalıdır. Bitkiden iyi verim almak için, toprağın nemi iyi ayarlanmalıdır. Yeni dikilen fidanların canlılığını sağlamak için su oldukça önemlid]]> Yaban Mersini Çayı https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-cayi.html Sun, 09 Dec 2018 00:59:25 +0000 Yaban Mersini Çayı, Yaban mersini ilk olarak Dünya Savaşı sırasında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri pilotları tarafından gece görüş etkisini artırmak için kullanılmış ve etkili sonuç alınmıştır. Bundan dola Yaban Mersini Çayı, Yaban mersini ilk olarak Dünya Savaşı sırasında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri pilotları tarafından gece görüş etkisini artırmak için kullanılmış ve etkili sonuç alınmıştır. Bundan dolayı yaban mersini üzerinde araştırmalar yapılarak göz sağlığı için oldukça faydalı olduğu tespit edilmiştir. Yaban mersini göz yorgunluğuna karşı veya gözleri yorgunluktan korumak ve göz dolaşımını arttırıcı özelliğinden içeriğinde buna faydalı besin maddeleri olan bir nevi göz bitkisidir. Mor rengi olan yaban mersini, iyi görme için gerekli olan göz içerisindeki yenileme ve mikroyu güçlendirerek sağlıklı ve keskin görmemizi sağlamaktadır.

   Bu özelliği içeriğinde, yüksek miktarda antosiyanidinler açısından sağlamaktadırlar. Ayrıca kılcal kırılganlığını da önlerken göz tabakasını da büyük ölçüde beslemektedirler.Tat olarak keskin ve hafif bir tadı olan yaban mersini kalorisi çok düşük olmasına rağmen besleyici bir besin yıldızı olarak bilinir. Yaban mersini, kızılcık, açelya ve dağ efsanesi gibi içerisinde rododendron maddesi ile içerisinde çalı meyvesi olarak yetiştirilmektedir. Boyutları küçük bir bezelye büyüklüğü kadar küçük veya bir portakal kadar büyük olabilir. Mor, siyah kestane rengine sahip, beyaz, gri çiçekleri vardır.

   Yaban Mersini Çayı Yetiştiriciliği;

   Yaban mersini kuzey ve güney yarım kürede serin ve ılıman iklimlerde yetişir. Yaklaşık 450 çeşidi bulunan fundagillerden olan yaban mersini, kamburüzüm, kızılcık, çayüzümü gibi bitkilerle yakın ilişkilidir. Yıl boyu oluşan bu bitki ortalama 40 cm uzunluğa kadar büyür. Meyveleri yaz aylarının sonunda toplanır. Az bulunan ve tüketilen bir meyve olmasına rağmen faydaları çoktur.

   Yaban Mersini Çayı

   Yaban Mersini Çayı Nasıl Hazırlanır

   Yaban mersini çayını, bitkinin meyvelerini ve yapraklarını kullanarak hazırlanmaktadır. Yaprakları ile hazırlanan çay kan şekerini düşürebilmek için kullanılmaktadır. 1 bardak çay için 1 yemek kaşığı dolusu taze yaban mersini meyvesi ve yaprağı yeterli olacaktır. Bunları 1 bardaklık kaynamış suya atarak 7-10 dakika demlenmesi beklenir. Demleme süresini uzarsa çayın tadını biraz acı yapabilir. Şayet kurutulmuş meyve ve yapraklar kullanılırsa 1 bardak çay için 1-1.5 çay kaşığı kurutulmuş yaban mersini yeterlidir.

   Yaban Mersini Çayı Neye İyi Gelir

   Yaban mersini çayı, kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktif hale getirip, bağırsak hareketlerini ve kan şekeri seviyesini düzenlediği, göz yorgunluğunu gidererek, şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engellediği tanımlanmıştır. Yaban mersini, yaşlanma sürecini yavaşlatır. Kanın kolesterol seviyesini düşürür. Cilde iyi gelir, yenilerek ve maske yapılarak tüketilirse cildi yeniler. Mide yanması ve çeşitli mide rahatsızlığına iyidir.

   ]]>
   Yaban Mersini Kurusu https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-kurusu.html Sun, 09 Dec 2018 07:56:23 +0000 Yaban mersini kurusu oldukça faydalı ve antioksidan içeren besindir. Öyle ki yaban mersininin kurusu tazesinden 4 kat fazla antioksidan içermektedir. Yemeklerde ve tatlılarda kullanılabilen yaban mersini kurusu ara öğünlerde de atı Yaban mersini kurusu oldukça faydalı ve antioksidan içeren besindir. Öyle ki yaban mersininin kurusu tazesinden 4 kat fazla antioksidan içermektedir. Yemeklerde ve tatlılarda kullanılabilen yaban mersini kurusu ara öğünlerde de atıştırmalık olarak tüketilebilmektedir. Bir avuç yaban mersini kurusunun kalori miktarı 140 iken, içerisinde yağ, kolesterol ve sodyum gibi maddeleri de içermediği bilinmektedir. Bundan dolayı da özellikle diyet yapan kişilerin rahatlıkla tüketebildikleri bir besindir.

   Birkaç yaban mersini kurusu kişinin günlük olarak B-1, B-2 ve B-3 vitaminlerinin her birinin %4 miktarını karşılamaktadır. Bunun yanı sıra bir avuç yaban mersini kurusu da kişinin günlük C vitamini ihtiyacının %30 miktarını karşılamaktadır. Sonuç olarak da tüketilen yaban mersini kurusu kişiyi bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve hastalıklara karşı da direnç sağlamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yaban mersini kişinin kalsiyum, potasyum, demir ve fosfor ihtiyacını da karşılamaktadır. Yaban mersini kurusu fiyatları 20 ile 35 arasında değişmektedir. Yaban mersini kurusu tatlı ve yemekler dışında yoğurdun da içine konularak yenilebilen, kurusu da atıştırmalık olarak tüketilebilen en faydalı besinler arasında yer alır. 

   Yaban Mersini Kurusu
   Yaban mersini kurusu faydaları
   • Yaban mersini kurusu göz yorgunluğunu gidermede, miyop katarakt, göz tansiyonu, gece körlüğü ve benzeri rahatsızlıklar için fayda sağlamakla birlikte retinayı da güçlendirmeyi sağlar.
   • Mide ülseri ve mide kramplarına iyi gelen yaban mersini kurusu, bulantı ve benzeri mide rahatsızlıklarında da oldukça faydalıdır.
   • Yaban mersini kurusu kan şekerini düşürmeyi sağlar.
   • Özellikle şeker hastalığından kaynaklanan göz hastalıklarında yaban mersini kurusu oldukça faydalıdır.
   • Anti kanserojen ve antioksidan içermesi nedeniyle kanser hastalığına karşı çok önemli bir koruyucudur.
   • Bağışıklık sistemini korumayı sağlar.
   • Kolesterol seviyesini düşürmeye faydalıdır.
   • İdrar yolları ile ilgili rahatsızlıklarda ve enfeksiyonlarda etkili olan yaban mersini kurusu antibiyotik etkisi göstererek bu hastalıklara fayda sağlar.
   • Adet düzenini sağlayarak bu dönemde bayanların ağrılarını ve stresini azaltmayı sağlar.
   • Yaban mersini kurusu vücuttan yağ atımını sağlayarak aynı zamanda kanı temizlemektedir.
   • En iyi diyet besinleri arasında yer alır.
   • Yaban mersini kurusu sinirleri yatıştırmayı ve sakinleşmeyi sağlar.
   • Ağız içinde oluşan yaraların iyileşmesini sağlamaktadır.
   • İltihapları vücuttan atmayı sağlar.
   • Yaban mersini kurusu hemoroide karşı oldukça faydalıdır.
   • Romatizma gibi rahatsızlıklardan dolayı oluşan ağrıları azaltmayı sağlar.
   • Damar sertliği oluşumunu önlemeye faydalıdır.
   • Yaban mersini kurusu akciğer hastalıklarına karşı da çok faydalıdır.
   • Yaban mersini yaşlanmayı önleyerek, vücuttaki sarkmalarında önlenmesini sağlar.
   • Kabızlık ve ishal gibi rahatsızlıklara da iyi gelir.
   • Basur ve varis gibi rahatsızlıklara faydalıdır.
   Yaban mersini kurusu nasıl kullanılmalıdır
   Yaban mersini kurusu sağlığa olan faydaları açısından mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Göz, şeker hastalığı, kanser, bağırsak rahatsızlıkları, bağışıklık sistemi ve birçok ağrılara faydası bulunan yaban mersini kurusu tüketimi oldukça önemlidir. Yaban mersini kurusu yemeklerde, tatlılarda tüketilebileceği gibi, yoğurdun içine konularak da tüketilebilir. Bunun yanı sıra atıştırmalık olarak da yaban mersini kurusu yenilebilir. Yaban mersini kurusunu istediğiniz gibi değerlendirmeniz mümkün. Yeter ki tüketimini ihmal etmeyin.Birçok tatlıda, yemekte, salatada ya da diyetlerinizde ara öğün atıştırması olarak tüketeceğiniz yaban mersini kurusunun sağlığınıza birçok faydası olacaktır. Bu nedenle aktarlarda ve marketlerde kolayca bulabileceğiniz yaban]]> Yaban Mersini Nerede Yetişir https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-nerede-yetisir.html Sun, 09 Dec 2018 21:50:54 +0000 Yaban Mersini Nerede Yetişir, Anavatanı Kuzey Yarımkürenin serin ve dağlık bölgelerinde yetişen birçok türü olduğu sanılıyor. Yaban mersini Avrupa Batı Asya ve Kuzey Amerika'da Kayalık Dağlar'dan gelen uzun ömür Yaban Mersini Nerede Yetişir, Anavatanı Kuzey Yarımkürenin serin ve dağlık bölgelerinde yetişen birçok türü olduğu sanılıyor. Yaban mersini Avrupa Batı Asya ve Kuzey Amerika'da Kayalık Dağlar'dan gelen uzun ömürlü bir bitkidir. Doğu Karadeniz bölgesinin yüksek rakımlı, fundalık ve ormanlık bölgelerinde birçok türü vardır. Fakat genelde kuruyemişçilerde; Kanada'dan ithal edilen, koyu kırmızı renkte, kurutulmuş yaban mersini bulunmaktadır. Yaban mersininin bir meyve türü olduğu bilinmektedir. Yaban mersini ılıman iklim kuşağına adapte olmuş bir meyve türü olduğundan alanları fazlasıyla geniştir. Tatlı, kek, yoğurt ve birçok yiyeceğin içine giriyor. Şekerden mide rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığa faydalı olan bu meyvenin kullanım alanları fazlasıyla genişliğe sahiptir. Karadeniz bölgesinde çok ağaçlı olan noktalarda büyüyebilmektedir. Meyveleri eylüle kadar toplanır. Yaban mersini ağacının meyvelerinde A vitamininin özelliğinden dolayı mineral bulunmaktadır.

   Yaban Mersini Nerede Yetişir

   Yaban mersini, yüzyıllardır yenilebilen, lezzetli bir yabani meyve olarak kullanılıyor olmasıdır.

   Çalı görünümünü andıran ve "sağlık meyvesi" olarak tanınmaktadır. Yaban mersini bilindiği üzere ayrıca Çay üzümü olarak da biliniyor. Kış aylarında yaprakları dökülür. Çiçekleri pembemsi ve beyaz renkte açar. Yaz başlarken, bu üzümlerini sonbaharın başına kadar görülmektedir. Birçok türü olduğu bilinmektedir. Oldukça rakımı yüksek yerlerde, açık alanların bulunduğu yerlerde ve orman içerisinde görülebiliyor. Olduğu yöreler; Giresun, Erzurum, Uludağ, Sürmene-Trabzon, İkizdere-Rize gibi yörelere bağlı görülürler. Meyvelerinde, değişik meyve asitli A, C ve B vitaminlerin olduğu, pektin, tanen, şekerler ve boya maddesi içeriğine sahiptir. Fundagiller topluluğunun bir üyesidir ve olduğunca dallı odunumsu kökene sahip bir bitki türüdür.

   • Beyin sağlığını korur.
   • Göz sağlığını iyileştirir.
   • Kanser önleyici ve yaşlanmayı geciktirir.
   • Yaprakları şekere iyi gelir.
   • Meyveleri dizanteri hastalığına iyi gelir.
   • Mikrop öldürücüdür.
   • Antioksidan etkisine sahiptir.
   • İshali kesmekte faydalıdır.

   Yaban Mersini Nerede YetişirYaban Mersini Ve Kullanım Tavsiyeleri;

   Oldukça kolay bir tatlı yapabilmek için 1 ölçek kas çoban üzümünü ayrı bir kaba boşaltıp yarısına kadar süt dökülür. Donmuş üzümler az bir zamanda çözülecektir. Lezzetli ve damak tadı olmuş bir tatlı olur. Ayrıca kekler için, kurabiyeler için de çeşitli meyveli tariflerde kullanılabilir.

   Yaban Mersini Kullanım Alanları;

   • Taze meyve olarak tüketilir.
   • Kurutulmuş olarak tüketilir.
   • Kurutulup öğütülerek (baharat olarak) tüketilir.
   • Meyve salataları ve kokteyl yapımında kullanılır.
   • Pasta yapımında kullanılır.
   • Meyve suyu yapılır.
   • Reçel, marmelat yapılır.
   • Dondurma yapılır.
   • Şarap yapılır.

   Yaban Mersini Çayı;

   Yaprakları ve kuru meyvelerinden de yapılan çayı, ishal giderici özelliğini taşır. Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene girdiği belirlenmiştir. Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında Antibiyotik etkisi olduğunu da göstermiştir. 1 yemek kaşığı kuru meyve, 1,5 bardak kaynar suda 10 dakika haşlanıp süzülür. Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır. 1 yemek kaşığı kuru meyve, 1,5 bardak kaynar suda 10 dakika haşlanıp süzülür. Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır.

   ]]>
   Yaban Mersini Fidanı https://www.yabanmersini.gen.tr/yaban-mersini-fidani.html Mon, 10 Dec 2018 10:39:02 +0000 Yaban Mersini Fidanı, Yaban mersini fidanını yetiştirmek, çok itinalı isteyen bir iştir. Toprak isteği, nemli, drenajı iyi olan, organik maddece zengin ve asit topraklarda iyi yetişirler. Topraktaki kalsiyum düzeyinin Yaban Mersini Fidanı, Yaban mersini fidanını yetiştirmek, çok itinalı isteyen bir iştir. Toprak isteği, nemli, drenajı iyi olan, organik maddece zengin ve asit topraklarda iyi yetişirler. Topraktaki kalsiyum düzeyinin yüksek olmasından hoşlanmazlar. Genellikle don olayına karşı en az 160 günlük bir yetiştirme zamanına bağlıdır. Bu bitkinin gözleri, 26.3 ila 29.1 dereceye kadar, gövdesi, 26.3 ila 29.1 dereceye kadar, çiçekleri ise, 26.3 ila 29.1 dereceye kadar dayanıklılık gösterir. Yaban mersini bitkisi, yüzlek kök yapısına sahiptir. Saçak kökü miktarının yoğunluğu fazla olan bir bitkidir. Toprağın cinsine göre bitki kökleri, 1 metre derinliğe kadar inebilir. Bitkide görev yapan kökleri, toprak tabakasında 25-30 cm'lik üst kısmında yerini alır. Bu bitkinin fidanlarını dikilmeden 6 ay öncesinden bahçe toprağına analiz yapılır, pH değerinin ayarlanması için 6 ay öncesinden kükürt uygulaması yapılır. Toprağın pH değeri 5.5'in üzerinde olduktan sonra kükürt uygulaması yapılır. Fidanları, saksıdaki veya fidanlıktaki derinlikleri kadar derine dikilmelidirler.

   Dikimi;

   Yaban mersini fidanların dikileceği yere nakli, dikimi ve dikim sonrasında bakımı oldukça önemlidir. Çıplak köklü fidanların dikim mevsimi, fidanların uykuda olduğu Kasım-Nisan ayları arasında olmalıdırlar. Tüplü fidanlar ise yılın her günü dikilebilir. Dikim esnasında kök sisteminin bulunduğu toprak kütlesi dağıtılmadan yumuşatılarak dikilmesi ve dikim kurallarına uyulması fidanın tutması için yeterlidir. Fidanın kökleri, güneşe ve rüzgara karşı korunmalıdır. Fidanı dikerken kökler kıvrılıp, dönmemelidir. Toprakta hava boşluğunun kalacak şekilde sığ yada derin dikilmemelidir. Don olan günlerde fidan dikilmez. Boylu fidanların rüzgarla sallanmasını önlemek için kazıkla bağlanması daha uygun olacaktır. Bir yada iki yaşındaki ibreli fidanlar ile bir yaşındaki çıplak köklü, yapraklı fidanların dikiminde, dikim çapası kullanılması faydalı olur. Tüplü ve kaplı fidanların dikiminde ise fidanların, kök yapısına, yaş ve boy durumuna göre açılacak ve uygun boyutlardaki çukurlara yerleştirilir.

   Yaban Mersini Fidanı

   Dikim Fidanları; Likapa bahçe tesis aşamasında 3 farklı fidan tipi tercih edilir. Bunlar;

   • Bir yaşında köklü çelikler
   • Fidanlıklarda üretilmiş 2-3 yaşında açık köklü fidanlar
   • Fidanlıkta üretilmiş 2-3 yaşında tüplü fidanlar

   Budama;

   Yaban mersinleri budama dikim ile başlar ve her yıl ilkbahar öncesi gözler uyanmadan tekrarlanır. Yaban mersini diğer meyve türlerine göre çok daha az budamaya ihtiyaç duyduklarından budama çok önemlidir. Yaban mersinleri, yeni sürgün oluşumu ve bol meyve için budanırlar. Budama zamanı çiçeklenme periyodu üzerine etkilidir. Sonbaharda budanan yaban mersini ilkbahar öncesi budananlara göre daha geç çiçek açarlar. Bu durum ilkbahar geç donlarının zarar riskini azaltır. Ancak sonbaharda budananlar aşırı kış soğuklarından zarar görebilirler. Budama yapılmayan bitkiler erkenden uyanır ve geç soğuklardan zarar görür. Gözler kabarmaya başlayınca yada çiçeklenme meydana geldiğinde asla budama yapılmaz.

   Sulama;

   Verim çağına ulaşmış olan bir yaban mersini bitkisi yıllık olarak 2540 mm suya ihtiyaç duyar. Bu suyun büyük kısmı yağmurlarla karşılanmalıdır. Verime yatmış bir yaban mersini bitkisi mart ayı boyunca yaklaşık olarak 15.3 mm suya ihtiyaç gösterir. Bu suyun sulamalarla yada yağmur suyu ile temin edilmesi gerekir. Yaban Mersin'inde iyi bir büyüme ile devamlı verim için büyüme periyodunca toprak neminin uygun seviyede tutulması gerekir. Sulama da yapılır ve su, bahçeye yeni dikilmiş olan yaban mersini fidanlarının canlılığı için son derece kritik önem taşır.    

   Gübreleme;

   Azar azar gübreleme yapılmalıdır. Yaban mersini bitkisi aşırı gübrelemeden zarar görür, hatta ölebilirler. En ideali olan, azar azar gübre vermek ve yetiştiricilikte tecrübe]]>